Geri Dön
Dünya"1 euroya" ev alanlar kasabayı kalkındırdı

"1 euroya" ev alanlar kasabayı kalkındırdı

İtalya'da "1 euroya ev" kampanyalarında mülk satın alan yabancılar, şimdi kasabayı kalkındırmak için harekete geçti.

"1 euroya" ev alanlar kasabayı kalkındırdı

1 euroya ev satışı programları ilk olarak yaklaşık 10 yıl önce tanıtılmıştı. Özellikle Sicilya bölgesindeki tarihi kırsal alanların hedeflendiği projelerde şehirlerin yeniden canlandırılması amaçlanmıştı.

Fakat projeler pandemi döneminde daha önce hiç olmadığı kadar rağbet gördü.

Mussomeli kasabasının belediye başkanı yardımcısı Toti Nigrelli, "Sonradan hiçbir sürpriz yaşanmaması için ev satın almayı düşünenlerden önce kasabaya gelmelerini istiyoruz. Neyin içine girdiklerini görmelerini istiyoruz" dedi.

Bazıları görece iyi durumda olsa da çoğu ev mevcut haliyle ciddi bir tamir ve tadilat gerektiriyor. Bazı evlerin çatıları çökmüş ve zeminleri parçalanmış durumda.

Evler 1 euroya satılsa bile, resmi işlemler sırasında çıkan masraflarla birlikte anlaşmayı tamamlamanın toplam maliyeti 3 bin 500 euroyu (yaklaşık 47 bin 700 TL) bulabiliyor.

Daha sonra da proje kapsamında konut sahiplerinden evi 2-5 yıl arasında yenilemeleri isteniyor. Yenileme masraflarıysa ev sahibinin tercihlerine ve evin durumuna göre 5 bin euroyla 100 bin euro (yaklaşık 68 bin-1,3 milyon TL) arasında değişiyor.

Nigrelli, ortalama olarak evlerin yenilenmesinde 20 bin ila 40 bin euro (yaklaşık 275 bin-545 bin TL) harcandığını belirtti.

Öte yandan, program dahilinde ev alanlardan bazıları, kasabayı canlandıracak projelere de imza attı.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan ve ilanları gördükten sonra Mussomeli kasabasından üç tane ev satın alan Rubia Andrade, bu kişilerden biri.

Başta ucuz bir tatil yatırım olarak gördüğü fırsatı büyütmeyi planlayan Andrade, evlerinden birini sanat galerisi, birini yaşam merkezi, diğerini de restorana çevirmeyi düşünüyor.

Avustralya'dan başvuruda bulunup ev alan Danny McCubbin ise çoktan kasabaya taşındı.

17 yıl boyunca Britanyalı ünlü şef Jamie Oliver'ın yanında çalışan McCubbin, maddi durumu iyi olmayanlara yemek hizmeti sağlamak için bir proje hayata geçirdi. Pandemi nedeniyle tadilat ve tamir çalışmaları yavaşlasa bile McCubin, kasabada şimdi Good Kitchen adını verdiği bir restoran açtı.

Tuzla'da tersanede gemide yangınTuzla Tersanesi'nde bir gemide yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangının kısa sürede söndürüldüğü bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler