Geri Dön
Dünya17 milyon dolar fidye istemişlerdi! FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede?

17 milyon dolar fidye istemişlerdi! FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede?

Haiti'de 17 Amerikalı misyoner esrarengiz bir şekilde kaçırıldı. Yolculukları sırasında alıkonulan ve kendilerinden haber alınamayan misyonerlerle ilgili ABD hükümeti, vatandaşlarının güvenliğinin en yüksek öncelikleri olduğu açıklamasında bulundu. Bu arada misyonerleri kaçıran çete de grubu serbest bırakmak için 17 milyon dolar fidye talep etti. Çete ile fidye pazarlığının haftalar sürebileceğini belirtilirken, ABD hükümetinin ne yapacağı merak ediliyor. Peki, Haiti'de kaçırılan 17 misyoner ne durumda?

Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.trHaitide yetimhane ziyareti için başkent Port-au-Prince'e gelen ABD’li Hristiyan misyonerler, 17 Ekim’de Croix des Bouquets bölgesindeki yetimhaneyi ziyaret ettikten sonra kaçırılmıştı.

Kaçırma olayından 4 gün sonra Haitili çete, kaçırılan her kişi için 1 milyon dolar fidye talep etti. Ancak aralarından beşinin çocuk olduğu öğrenilen misyonerlerin durumlarıyla ve nerede olduklarıyla ilgili bir bilgi hâlâ yok. Öte yandan Haitili bir sürücünün de misyonerlerle kaçırıldığı ve toplam rakamın 18 kişi olduğu aktarıldı.

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

Amerikan gazetesi The Washington Post'taki habere göre, Haiti'de yaşanan kaçırılma olayına dair isminin saklanmasını isteyen gizemli bir kişi, kaçırılan Amerikan vatandaşı misyonerlerden birinin kaçırılma esnasında bir WhatsApp grubuna yardım çağrısı ilettiğini söyledi.

Yapıldığı iddia edilen çağrının,"Biz, rehin tutuluyoruz, şoförümüzü kaçırdılar. Dua edin! Dua edin! Bizi nereye götürdüklerini bilmiyoruz" şeklinde olduğu öne sürüldü. Fakat ne yazık ki mesajın bir video mu yoksa WhatsApp grubuna gönderilen bir metin mi olduğu henüz belli değil, doğrusu böyle bir mesajın gerçekte olup olmadığı bile araştırılan konular arasında.

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ

17 misyonerin kaçırılması sonrası gözler direkt olarak ABD'ye çevrildi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü kaçırmayla ilgili "yurt dışındaki ABD vatandaşlarının refahı ve güvenliğinin, dışişleri bakanlığının en yüksek önceliklerinden biri olduğunu" söyleyerek vatandaşlarını kurtarmanın birincil hedefleri olduğunu vurguladı.  

MİSYONERLERDEN HABER ALINAMADI

ABD hükümeti ve Haitili yetkililer, durumun yakından takipçisi olsa da henüz misyonerlerden haber alınmış değil. ABD'li üst düzey bir yetkiliye göre, FBI ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Amerikalı misyonerlerin serbest bırakılmasını sağlamak için gece gündüz çalışıyor, ancak şimdiye kadar kaçırılan misyonerlerin yerine dair bir bilgiye rastlanmadı. Kanada Küresel İlişkiler sözcüsü ise, Kanadalı yetkililerin bilgi toplamak için yerel yetkililer ve STK'lar ile birlikte çalıştığı bilgisini verdi.

Bu arada Haiti Adalet Bakanı Liszt Quitel, Amerikan gazetesi Wall Street Journal’a verdiği demeçte, misyonerlerin nerede tutulduğunun bilindiğini açıkladı. Buna göre misyonerler, çok sıkı korunan bir evde tutuluyor ve en az dört yüz ağır silahlı çete üyesi bu binayı koruyor. 

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

HAİTİ'DE KAÇIRILMA VAKALARI ARTTI

Haiti'de yaşanan kaçırma olaylarına gelecek olursak, bu durum Haiti'de oldukça sık rastlanan bir durum. Haiti'de insan kaçırma oranı yalnızca 2021 yılı boyunca temmuz ayından bu yana yaklaşık yüzde 300 arttı.

Port-au-Prince merkezli 'İnsan Hakları Analiz ve Araştırma Merkezi (CARDH) tarafından bu ayın başlarında açıklanan verilere göre, Haiti'de ocak ayından bu yana 29'u yabancı olmak üzere en az 628 insan kaçırma olayı gerçekleşti. Evet, yanlış duymadınız... Tam 628 insan...

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

CARDH'a göre, Haiti'deki insan kaçırma olaylarındaki artış büyük ölçüde Croix des Bouquets'in çoğunu kontrol eden ve hatta yerel işletmelere vergi veren 400 Mawozo çetesinden kaynaklanıyor. Haiti'deki insan kaçırma olaylarının genellikle aynı çete tarafından gerçekleştirildiği ve sorunun daha da kötüye gittiği bilgisi verildi.

KAÇIRILMA KORKUSU HAİTİ HALKI İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT

Haiti'deki kaçırma olaylarının hedefinde öncelikli olarak yerel halk var. Haiti halkı kaçırılma vakalarının çok fazla gerçekleşmesi sebebiyle her gün bu korkuyla burun buruna geliyor. İnsanlar öylesine endişeli ki, Başkent Port-au-Prince'de sokaklarının akşam 6 civarında daha sessiz hale gelmesi insanları dışarıya çıkma konusunda çekimser hale getiriyor. Hatta insanlar kaçırılma korkusundan ülkelerini terk etme noktasına bile geliyor.

Yaşanan kaçırma olayları ise Haiti'nin mevcut ekonomik yapısıyla ilişkilendiriliyor. Haiti nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ının yoksulluk sınırında veya altında yaşıyor olması ekonomik problemleri, ekonomik problemler de beraberinde güvenlik sorunlarını getiriyor.

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

HAİTİ'DE 17 MİSYONER İÇİN GREVE GİDİLECEK

Yetkililer çalışmaları sürdürürken, Haiti'de sendikalar ülke genelinde artan güvenlik problemlerini protesto ederek greve gitti. Haiti Sürücüler Sendikası Başkanı Mehu Changeux, Haiti'de yaşanan son durumla ilgili herkesin endişeli olduğunu belirterek, "Çeteler, bütün sosyal sınıflardan insanları kaçırıyor" dedi. Yaşananların artık son bulmasını ve bir düzenleme gelmesini dileyen halk, 17 misyonerin kaçırılması başta olmak üzere tüm kaçırılma vakaları için bir büyük protesto hazırlığında.

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

ÇETE, MİSYONERLERİ SERBEST BIRAKMAK İÇİN 17 MİLYON DOLAR İSTİYOR

Son olarak Haiti Adalet Bakanı Liszt Quitel, çetenin misyonerleri bırakma konusundaki talebini iletti. 400 Mawozo, misyonerleri bırakmak için tam olarak kişi başı 1 milyon dolar yani toplamda 17 milyon dolar fidye istedi. Aynı çete geçen nisan ayında da Haiti’de Katolik bir grubu kaçırmış, daha sonra da serbest bırakmıştı. Çetenin talebine henüz bir karşılık verilmedi.  

'PARA VERİRSEK DAHA FAZLA SİLAH ALIRLAR'

Fidye konusunda anlaşmanın aylar sürebileceğini söyleyen Haiti Adalet Bakanı Liszt Quitel, Fidye ödemeden onları serbest bırakmaya çalışıyoruz. Onlara para verirsek, daha da fazla silah satın almak için kullanılır" açıklamasında bulundu.

17 milyon dolar fidye istemişlerdi FBI da devreye girdi... Misyonerler nerede

ABD, MİSYONERLERİ KURTARMAK İÇİN NE YAPACAK?

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Adam Kinzinger, fidye ödemeden müzakerelerle misyonerlerin serbest kalmasının mümkün olup olmayacağına bakılması gerektiğini vurguladı. Kinzinger, bu yöntem sonucunda bir veri elde edilemezse, misyonerleri kurtarmak için askeri ya da polis gücü kullanılmasının gerekliliğini vurguladı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki de misyonerlerin serbest bırakılması için FBI'ın da ABD hükümetiyle koordine olarak çaba sarf ettiğini açıkladı. Psaki, hükümetin ABD vatandaşlarını Haiti'yi ziyaret etmemesi konusunda çağrıda bulunduğunu aktararak bu grupların, fidye almak için ABD vatandaşlarını hedef aldığını bildiklerini söyledi. Vatandaşlarını kurtarmak için çalışmalara hız kesmeden devam eden ABD hükümetinin bir sonraki hamlesi ise merak ediliyor.

Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
Meteoroloji raporu yayımladı! Pazar günü değişiyor
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler