Geri Dön
Dünya277 yıllık batıktan tarihi görüntüler

277 yıllık batıktan tarihi görüntüler

İngiliz donanmasının en büyük güç sembolüyken 277 yıl önce Manş Denizi’nde batan ve 1100 denizciye mezar olan ‘HMS Victory’ gemisinin enkazından çekilen fotoğraflar kamuoyuna sunuldu

277 yıllık batıktan tarihi görüntüler

İngiltere’yi Fransa’dan ayırıp, Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi’ni birleştiren Manş Denizi’nde 1744 yılında büyük bir felaket yaşandı. İngiliz Kraliyet Donanması’na ait ‘HMS Victory’ (Zafer) gemisi Manş Denizi’nde batarak 1100 denizciye mezar oldu. 277 yıl önce batan HMS Victory gemisinin enkazından elde edilen çarpıcı görüntüler gün yüzüne çıkarıldı. Donanma subayı Dominic Robinson, Eylül 2020’de enkazdaki üç saatlik zorlu dalışını tamamladıktan sonra ekibiyle birlikte elde ettiği fotoğrafları yayımladı.

Armalar bozulmamış

Fotoğraflar, geminin 277 yıldır su altında kalmasına rağmen toplarının iyi korunduğunu gösterirken, toplardan bazılarında kraliyet armalarının bile bozulmamış olması dikkati çekti. Su altındaki silahların içinin hâlâ dolu olduğu belirtildi. Bazı fotoğraflarda ise gemiye ait demir ve kerestelerle çeşitli kurşunlar görülüyor. Dalgıçlar ayrıca büyük bir bakır su ısıtıcısı, mutfak tuğlaları, arma, cam şişe, gövde ve çapa kalıntıları da keşfetti. Ancak Victory’de olduğu söylenen devasa bir altın hazinesi bulunamadı.

277 yıllık batıktan tarihi görüntüler

Fırtınada battı

‘HMS Victory’ gemisi 100 silahla 1737’de denize indirildi ve Sir John Balchen liderliğindeki bir filonun amiral gemisi oldu. Portekiz’de Fransızların ablukaya aldığı İngiliz konvoyunu kurtarmak için İngiliz kuvvetlerine liderlik eden gemi, dönüşte 5 Ekim 1744’te battı. Olay Manş Denizi’ndeki en büyük İngiliz faciası olurken, enkazın konumu ve aldığı hasar, geminin bir seyir hatasından ziyade şiddetli bir fırtına nedeniyle battığını gösteriyor.

Bronz silahlar çıkarıldı

HMS Victory gemisinin enkazından 2020 yılındaki dalış sırasında, hükümetin izniyle 42 ve 12 librelik bronz silahlar çıkarıldı. Enkazda 18. yüzyılın ilk yarısında yalnızca Victory boyutunda birinci sınıf bir gemide taşınan büyük silahlar bulundu. İngiliz donanmasının dünyadaki üstünlüğü sırasında yapılan Victory’nin dönemin en pahalı ve en büyük gemilerinden biri olduğu belirtildi. Manş Denizi’nde yüzeyin 250 fit altında olan gemi, 1980’li yıllardan beri her batık avcısının peşinde olduğu bir enkazdı. Ancak geminin enkazı 2009’da derin okyanus keşfi yapan ABD merkezli Odyssey Marine Exploration şirketi tarafından Plymouth açıklarında bulundu. İngiliz tarihi için çok önemli olan Victory’nin çıkarılması için ise uzun süredir tartışmalar yapılıyor. Ancak geminin aynı zamanda denizcilerin mezarı olması nedeniyle enkazının çıkarılmasına izin verilmediği biliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete 'Z kuşağı' yanıtı!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mersin Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuşma yaptı. 'Z kuşağı, Y kuşağı muhalefetin yanında' diyenlere yanıt veren Erdoğan, 'İşte şimdi A'dan Z'ye bütün kuşaklar burada' açıklamasını yaptı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner