Geri Dön
Dünya4.5 milyon ABD’li yasta

4.5 milyon ABD’li yasta

Koronavirüs nedeniyle 500 bin kişinin öldüğü ABD’de Ulusal Bilimler Akademisi’nin (NAS) resmi dergisi ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ın yayınladığı bir araştırma, ülkenin kederinin boyutunu ortaya koydu.

4.5 milyon ABD’li yasta

Trajedinin gerçek ölçeğine dair bir fikir veren “yas çarpanına” göre, koronavirüsten ölen her kişi için 8.9 yakın akrabası yas tutuyor. ABD’de 4.5 milyon kişinin, ailesinin bir üyesini koronavirüs nedeniyle kaybettiği için yas tuttuğu tahmin ediliyor. Öte yandan, uzmanlar salgın nedeniyle yas ve sosyal destek kesintilerinden kaynaklanabilecek sağlık sorunları konusunda endişelerini dile getirdi. Tahminlerin yalnızca akraba kaybına odaklandığını belirten uzmanlar, arkadaşlık gibi diğer duygusal bağlar dikkate alındığında koronavirüs nedeniyle yaşanan kayıpların insan psikolojisinde daha büyük yaralar açabileceğine dikkat çekti. 

DSÖ’den yan etki için tazminat fonu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 aşılarını COVAX aşı erişim programı aracılığıyla alan 92 düşük gelirli ülkede görülecek olası ciddi yan etkilere karşı tazminat fonu oluşturulması üzerinde anlaştı. DSÖ, uluslararası ölçekteki ilk ve tek aşı kaynaklı hasar tazmin mekanizması olduğunu söylediği fonun, uygun kişilere “hızlı, adil, sağlam ve şeffaf bir süreç” sunacağını bildirdi. DSÖ’den yapılan açıklamada ayrıca, “COVAX programı, herhangi bir hak talebinin tam ve nihai çözümünde hatasız bir toplu tazminat sağlayarak, potansiyel olarak uzun ve maliyetli olan mahkemelere başvuru ihtiyacını önemli ölçüde azaltmayı amaçlamaktadır” dendi. G7 ülkelerinin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) planı aracılığıyla aşıları alan ülkelerde, ciddi yan etkilere rastlanması durumunda tazminat taleplerinin nasıl ele alınacağına dair sorular ciddi endişe kaynağıydı. COVAX ile Kovid-19 aşılarının dünyanın zengin ve yoksul ülkelerine eşit, hızlı ve adil şekilde dağıtılması amaçlanıyor.

Köprü ayağına çarpan araç hurdaya döndüEdirne'nin Keşan ilçesinde, kontrolden çıkan otomobilin köprülü kavşağın ayağına çarptığı kazada sürücü yaşamını yitirdi, 2 kişi de ağır yaralandı. Çarpmanın şiddetiyle hurdaya dönen otomobilin motorunun yola fırladığı görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet