Geri Dön

440 ton kurşun havaya karıştı

Fransa’nın önde gelen işçi sendikalarından CGT, çevre sağlığı inisiyatifi Henri Pézerat Derneği ve Kurşun Zehirlenmesi Kurbanlarının Aileleri Derneği, başkent Paris’te 15 Nisan’da çıkan yangınla küle dönen ve neredeyse tamamı yanan Notre Dame Katedrali’nin kurşun kirliliği nedeniyle üzerinin sızdırmaz şekilde plastikle kapatılmasını ve tam arındırma çalışmalarının yapılmasını istedi.

440 ton kurşun havaya karıştı

Katedralin çan kulesi ve çatısı yangında tamamen yanarak erimiş, tonlarca kurşun, zehirli gaz olarak şehrin atmosferine karışmıştı. Aynı tekniğin Notre-Dame yakınlarındaki Sorbonne Üniversitesi kampsünü asbestten arındırırken de kullanıldığı belirtildi. Henri Pézerat Derneği araştırmacısı ve sözcüsü Annie Thébaud-Mony “Notre-Dame yangınında 440 ton kurşun dumanla havaya karıştı. Bu tüm Fransa’nın bir yılda atmosfere yaydığı kurşun emisyonun dört katından da fazla” dedi.

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet