Geri Dön
DünyaAB: Yeni İran Cumhurbaşkanı, Viyana görüşmelerinin seyrini etkilemez

AB: Yeni İran Cumhurbaşkanı, Viyana görüşmelerinin seyrini etkilemez

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Viyana'daki nükleer anlaşma görüşmelerinin gidişatını değiştirmeyeceğine inandığını söyledi.

AB: Yeni İran Cumhurbaşkanı, Viyana görüşmelerinin seyrini etkilemez

 

Borrell, Lüksemburg'da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gazetecilere bilgi verdi. 

İran'da yeni seçilen Cumhurbaşkanının Viyana'da süren nükleer anlaşma görüşmelerinin seyrini değiştirme ihtimaline dair soruya, "Buna inanmam için hiçbir nedenim yok." yanıtını veren AB Yüksek Temsilcisi, söz konusu anlaşmanın İran halkının çıkarına olduğunu belirtti. 

AB'den Belarus'a getirilen yeni yaptırımların etkili olup olmayacağıyla ilgili bir soru üzerine Borrell, "Rejimin davranışını etkileyecektir çünkü ekonomi üzerinde hasar bırakacak. Elbette ki sihir etkisi yapmayacak ama elimizdeki araç bu." dedi. 

IRAK İLE İŞ BİRLİĞİ 

Borrell, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile AB Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde gayriresmi temasta bulunduğunu dile getirerek, "Kapsamlı reformlar yapıyorlar ama ekonomi ve güvenlik durumu kritik konular olarak önemlerini koruyor." yorumunu yaptı. 

Sene sonundan önce Irak ile bakan düzeyinde iş birliği toplantısı yapacaklarını belirten Borrell, 10 Ekim'de yapılacak seçimlere gözlemci göndereceklerini ifade etti. 

Borrell, Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Yemen ve Etiyopya'daki insani krizin de ele alındığını, Latin Amerika'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelesini aşı bağışlarıyla desteklemek gerektiğinin konuşulduğunu kaydetti.

Yangın sırasında helikopterden bırakılan suyun altında kalan kişi şans eseri yaralanmadıMuğla'da devam eden yangınların söndürülmesi için gönüllü olarak orman işçilerine yardım ederken helikopterden atılan su üstüne düşen Eşref Aşkan, olaydan yara almadan kurtuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet