Dünya ABD, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyeliği karar tasarısını veto etti

ABD, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyeliği karar tasarısını veto etti

19.04.2024 - 11:08 | Son Güncellenme:

ABD, Cezayir tarafından Filistin'in BM'ye tam üyeliğini talep eden karar tasarısını veto etti.

ABD, Filistinin Birleşmiş Milletlere tam üyeliği karar tasarısını veto etti

ABD, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyeliğinin yolunu açacak olan ve geniş destek gören bir Birleşmiş Milletler karar tasarısını veto etti.

Haberin Devamı

15 üyeli Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada 12 lehte, ABD aleyhte oy kullandı; İngiltere ile İsviçre çekimser kaldı. Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvator, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya 'evet' oyu verdi.

Karar tasarısının geçmesi için 5 daimi üyeden hiçbirinin 'hayır' oyu kullanmaması ve toplamda 9 'evet' oyu alması gerekiyordu. Karar tasarısı metninde, 'BM Genel Kuruluna Filistin'in tam üye olarak kabul edilmesi tavsiye edilir' ifadesi yer alıyordu.

Filistin, 2011'de de BM'ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak BMGK'de gereken desteği alamamıştı. Filistin 2012 yılında BM 'daimi gözlemci statüsü'ne kavuştu.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e bir mektup göndererek, üyelik başvurularının yeniden ele alınması talebinde bulundu.

Haberin Devamı

Guterres de 3 Nisan'da BMGK'ye mektup yazarak, Filistin'in talebinin gündeme alınması çağrısı yaptı. BMGK ise 8 Nisan'da Filistin'in talebini 'Yeni Üyelerin Kabulü Komitesi'ne' iletti. 

BMGK'ye üyelikle ilgili dönüş yapması gereken Komite, iki toplantının ardından mutabakata varamadığını duyurdu. Bunun ardından Cezayir, Filistin'in üyeliği için karar tasarısını müzakerelere açtı.