Geri Dön
DünyaABD, Husilerin Suudi petrol tesisine saldırısını kınadı

ABD, Husilerin Suudi petrol tesisine saldırısını kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran destekli Husilerin Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesindeki petrol tesisine düzenlediği saldırıyı kınadı.

ABD, Husilerin Suudi petrol tesisine saldırısını kınadı

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, uluslararası topluma katılarak Suudi Arabistan Cazan'daki petrol tesisine yeniden saldırı düzenlenmesini şiddetle kınıyor. Saldırı, Suudi Arabistan ve Yemen Cumhuriyeti'nin ateşkes ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki görüşmelere katılma konusunda kararlı olduklarını duyurmasının ardından geldi." ifadesini kullandı. 

Husilerin, bu saldırılarının provokatif olduğunu söyleyen Price, Husilerin bu saldırılarla küresel enerji tedarikini ve sivil halkı tehdit ettiğini belirtti. 

Price, taraflara yeniden müzakere masasına dönme ve ateşkese bağlı kalma çağrısında bulundu. 

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığından bir yetkili, Cazan'daki Petrol Ürünleri Dağıtım İstasyonunun roket mermisiyle saldırıya uğradığını duyurmuştu. 

Yetkili, saldırı sonucunda istasyondaki depolardan birinde çıkan yangında herhangi bir yaralanma ya da can kaybının olmadığını açıklamıştı.

Uydudan görüntülendi! Marmara'yı boydan boya kapladıMarmara Denizi'nde aylardır etkili olan 'müsilaj' yani deniz salyası uydudan da görünür hale geldi. Uydu fotoğraflarında salyanın Marmara Denizi'nin büyük bir bölümünde etkili olduğu ve Mudanya açıklarında ise halka oluşturduğu görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet