Geri Dön
DünyaABD Kongresi'nde maske zorunluluğuna karşı eylem düzenlendi

ABD Kongresi'nde maske zorunluluğuna karşı eylem düzenlendi

ABD'de bir grup Cumhuriyetçi kongre üyesi, Temsilciler Meclisi'ne tekrar getirilen maske zorunluluğu kararını protesto etti. Andy Biggs, Marjorie Taylor Greene ve Matt Gaetz gibi isimlerden oluşan yaklaşık 50 parlamenter, perşembe günü Kongre binasında yürüyüş yaptı.

ABD Kongresi'nde maske zorunluluğuna karşı eylem düzenlendi

 

Kongre doktoru Brian Monahan, Temsilciler Meclisi'ndeki komite odalarında ve ofislerde maske zorunluluğunun tekrar getirildiğini 27 Temmuz'da açıklamıştı.

Kongre'de görevli polis ekiplerine de maske takmayan çalışanların ve ziyaretçilerin binadan çıkarılması, bu kişilerin karşı koyması halinde tutuklanması talimatı verilmişti.

Polislerden ayrıca, kurala uymayan Kongre üyeleri hakkında rapor hazırlamaları istenmiş, böylece para cezası verileceği açıklanmıştı.

Bu kararlara karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'yle Senato arasındaki farklara dikkat çekmek istediklerini söyledi. Zira Senato'da maske zorunluluğu yok.

"En azından Senato'da maskenin bireysel bir sorumluluk olduğu kabul ediliyor ve bilim takip ediliyor" diyen Georgia eyaleti temsilcisi Barry Loudermilk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Peki biz ne yapıyoruz? Bilimi mi takip ediyoruz yoksa Pelosi'nin (Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi) politik hamlelerini mi?"

Ancak Pelosi'nin sözcüsü Drew Hammill, Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Kongre polisini kontrol etmediğini ve polisin kararlarını basından öğrendiklerini söyledi.

Kongre polisiyse Fox News'a yaptığı açıklamada tutuklama yapılmayacağını, kurallara uymayanlardan maske takması veya binayı terk etmesinin isteneceğini bildirdi.

Maske zorunluluğunu Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy de eleştirmişti. Parlamenter, "Maskeleri geri getirme tehdidi bilime dayalı bir karar değil, sürekli pandemi durumunda yaşamaya devam devam etmek isteyen liberal yetkililerin uydurduğu bir karardır" demişti.

Pelosi bu yorumlara "McCarthy tam bir moron" yanıtını vermişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Xiaomi Mi 11 Lite Telefon İncelemesiAkıllı telefon artık bir lüks olmaktan çıktı, adeta gereklilik haline geldi. Hal böyle olunca her bütçeye seslenen telefonlar da piyasaya çıkmaya devam ediyor. Uygun fiyatı ve yüksek performansı ile Türkiye’de de dikkat çekmesi beklenen Xiaomi Mi 11 Lite modelini Milliyet Teknoloji olarak inceledik. Öne çıkanları, şık tasarımı ve uygun fiyatıyla kendini diğer modellerden ayıran Xiaomi Mi 11 Lite’ı almalı mısınız, almamalı mısınız?
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner