Geri Dön
DünyaABD Kongresi'ni basan isyancılar arasında FBI muhbiri de vardı

ABD Kongresi'ni basan isyancılar arasında FBI muhbiri de vardı

Bir FBI muhbirinin 6 Ocak isyancıları arasında olduğu ve Joe Biden'ın başkanlık zaferinin resmen onaylanmasına engel olmak isteyen çete ABD Kongresi'ne saldırdığı sırada idarecisine son gelişmeleri gerçek zamanlı olarak aktardığı bildirildi.

ABD Kongresi'ni basan isyancılar arasında FBI muhbiri de vardı

New York Times, ölümcül ayaklanmaya katılan binlerce kişi arasında yer alan aşırı sağcı milis grubu Proud Boys'un bir üyesinin, gün boyunca bir FBI ajanına mesaj attığını aktardı.

Muhbirin kimliğiyle ilgili olarak, sadece grubun Ortabatı'daki örgütlerinden birine mensup olduğu ifade edildi.

Habere göre muhbir, parlamenterlerin 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onayladığı ABD Kongresi'ni grubun basmaya girişeceğini olaydan önce bilmiyordu.

Independent Türkçe'deki haberde bu, kolluk kuvvetlerinin sahada olup bitenler hakkında, önceden bilinenden daha fazla bilgi sahibi olduğunu gösteriyor.

Times'ın elde ettiği kayıtlar, muhbirin 6 Ocak sabahı Washington Anıtı'nın önünde diğer Proud Boys üyeleriyle buluşmasını resmediyor. Bu anıtın orada eski Başkan Donald Trump'ın konuştuğu "Hırsızlığı Durdur" mitingi yapılmış, sonrasında da ABD Kongresi şiddet dolu anlara sahne olmuştu.

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLİYOR

Proud Boys'un protestolarda kavga çıkarmak gibi kötü bir ünü olsa da, muhbirin anlattıklarına göre, grup basitçe "sürü psikolojisinin güçlü bir şekilde hissedildiği Trump yanlısı insan kalabalığını takip ediyordu."

Milis üyelerinin ABD Kongresi'ne girip girmemek konusunda uzun bir tartışmaya tutuştuktan sonra binaya doğru yola çıktığı bildirildi. Bir polis memurunun, muhtemelen Ashli Babbitt'e atıfta bulunarak, içeride birinin vurulduğunu söylemesi üzerine muhbir bir pencereden kaçmış.

Muhbir, isyandan önce ABD Kongresi'ne saldırmak için bir plan yapılmadığını ve o günkü olaylar hakkında oluşturulmuş Temsilciler Meclisi özel komitesinin soruşturmasında istihbarat örgütünün yer alabileceğini öne sürüyor gibi görünüyor. Muhbirin örgütün liderlerinden değil, neferlerinden biri olduğu anlaşılıyor.

Ayaklanma ile suçlanan 600'den fazla isyancıdan 15'i Proud Boys üyesiydi. 6 Ocak komitesi, halihazırda suçunu kabul etmiş sanıkların heyet önünde ifade vermesini istedi.

Şanlıurfa'da mezarlıkta çanta içerisinde bebek cesedi bulunduŞanlıurfa'da mezarlıkta çanta içerisinde bir kısmı toprağa gömülmüş yeni doğan bebek cesedi bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler