Geri Dön
DünyaABD, Suriye saldırısında 2 İran destekli milisin öldürüldüğünü açıkladı

ABD, Suriye saldırısında 2 İran destekli milisin öldürüldüğünü açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun geçen hafta, Suriye'de Irak saldırılarıyla ilişkili olduğu gerekçesiyle İran destekli gruplara ait bir hedefe düzenlediği saldırıda, 1 İran destekli milisin öldürüldüğünü, 2 milisin de yaralandığını tespit ettiklerini bildirdi.

ABD, Suriye saldırısında 2 İran destekli milisin öldürüldüğünü açıkladı

 

ABD'nin 26 Şubat'a Suriye'nin El Bukemal kentinde düzenlediği saldırının detayları gelmeye devam ediyor. 

Kirby, günlük basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, "Suriye'de düzenlediğimiz saldırıdaki kayıplarla ilgili birçok haber var ama bizim yaptığımız değerlendirmeye göre 1 milisin öldüğü, 2 milisin de yaralandığı tespit edildi." dedi. 

Sözcü, saldırının amacının Irak-Suriye sınır kapısında ve İran destekli gruplarca kullanılan altyapı binalarının işlevsiz hale getirilmesi olduğunu söyledi. 

AA muhabirinin, "9 binayı tamamen, 2 binayı kısmen yok ettiğinizi açıklamıştınız ama sadece 1 milis öldürmüşsünüz ve 2 milis yaralamışsınız. Saldırının önceden bu gruplara iletilmiş olma ihtimali var mı?" sorusuna Kirby, "Bu yönde elimizde herhangi bir kanıt yok." yanıtını verdi. 

ABD'DEN UKRAYNA'YA 125 MİLYON DOLAR YARDIM 

Sözcü Kirby, Bakanlığın, Ukrayna Güvenlik Yardım İnisiyatifi kapsamında Ukrayna ordusuna 125 milyon dolarlık yardım paketinin sağlandığını aktardı. 

Sözcü, bu paketin içinde 2 "Mark IV" tipi devriye botunun bulunduğunu ifade ederken, 2021 savunma bütçesinde verilmesi şart koşulan 150 milyon doların da gelecek süreçte Ukrayna'ya askeri ekipman ve eğitim yardımı olarak ulaştırılacağını kaydetti. 

İRAN DESTEKLİ GRUPLARIN SINIR KONTROL NOKTASINDAKİ TESİSLERİ HEDEF ALINMIŞTI 

Saldırı, Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil, İran destekli grupların sınır kontrol noktasındaki tesislerini hedef almıştı. 

Pentagon, bu saldırıların 15 Şubat'taki Erbil Havalimanına ve 22 Şubat'taki Bağdat'ın korunaklı bölgesi olan Yeşil Bölge'ye yönelik saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Bakan Koca'dan aşı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin ile gerçekleştirdiği görüşmede Haziran ayı için 30 milyon doz BioNTech aşısı sözü verildiğini belirtti. Bakan Koca, "Biz opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye'ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet