Geri Dön
DünyaABD'de Biden'a İran uyarısı! Çok net karşı çıkıldı

ABD'de Biden'a İran uyarısı! Çok net karşı çıkıldı

ABD'de Cumhuriyetçi senatörler, Başkan Joe Biden'a gönderdikleri mektupta, yönetimin İran ile 2015 nükleer anlaşmasına geri dönme ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması yönündeki adımlarına karşı çıktı.

ABD'de Biden'a İran uyarısı! Çok net karşı çıkıldı

 

Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan İran ile nükleer anlaşma görüşmelerine ABD'nin dolaylı olarak katılması üzerine Senato'daki Cumhuriyetçi isimlerden tepki geldi.

Senatonun önemli komitelerinde yer alan senatörlerin Biden'a gönderdikleri mektupta, İran ile 2015'te varılan nükleer anlaşmanın "başarısız" olduğu ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının İran'a yönelik baskının kalkması anlamına geldiği belirtildi.

Mektupta, "İran, ABD'nin ve müttefiklerinin güvenliğini baltalamayı sürdürürken bu ülke ile başarısız olan nükleer anlaşmaya geri dönülmesi ya da İran rejimine tek taraflı imtiyazları veren herhangi bir anlaşmaya karşıyız." ifadesi kullanıldı.

Donald Trump yönetiminin İran'a karşı "maksimum baskı" politikasını benimsediği ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmaması gerektiğinin altının çizildiği mektupta, "Şu anda İran'a karşı uygulanan yaptırımlar, Biden yönetimine İran üzerinde çok büyük oranda baskı imkanı sağlamaktadır. Bu yaptırımlar, İran'ın istikrarı bozucu davranışlarına karşı her açıdan araç olarak kullanılabilir." görüşü paylaşıldı.

Mektuba Silahlı Hizmetler Komitesinden Jim Inhofe, Senato İstihbarat Komitesi Başkan Yardımcısı Marco Rubio, Senato Bankacılık Komitesi üyesi Pat Toomey, Dış İlişkiler Komitesi üyesi Todd Young imza attı.

Tiramisu tarifi21 Mart Dünya Tiramisu Günü için Kurukahveci Mehmet Efendi ile efsane bir tiramisu tarifi hazırladık! (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet