Geri Dön
DünyaABD'de ortalığı karıştıracak bomba iddia! Trump'ın başı belaya girecek...

ABD'de ortalığı karıştıracak bomba iddia! Trump'ın başı belaya girecek...

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin, Başkan Donald  Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'i ifade vermeye çağırdığı iddiası ortaya  atıldı.

ABD'de ortalığı karıştıracak bomba iddia! Trump'ın başı belaya girecek...

Amerikan basınına konuşan Cohen'e yakın kaynaklar, İstihbarat Komitesinin, Cohen'i, şubat ayının ortasında komiteye ifade vermesi için çağırdığını açıkladı.

Cohen'in çağrıya ne yanıt vereceğinin henüz net olmadığını belirten kaynaklar, eski avukatın, ailesinin güvenliğinden endişe duyduğunu kaydetti.

İstihbarat Komitesi, konu hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

Komitedeki ifadeler, geleneksel olarak kapalı kapılar ardında yapılıyor.

Avukatı Lanny Davis, dün yaptığı açıklamada, Cohen'in Kongre'de 7 Şubat'ta vermeyi planladığı ifadeyi, ailesine ve şahsına yönelik Trump cephesinden gelen tehditler nedeniyle ertelediğini duyurmuştu.

ABDde ortalığı karıştıracak bomba iddia Trumpın başı belaya girecek...

3 yıl hapse mahkum edildi

Cohen, Trump ile ilişkileri olduğu iddia edilen iki kadına susmaları için "yasa dışı para ödemek", seçim kampanya finansman kurallarını ihlal etmek, banka dolandırıcılığı yapmak ve Moskova'daki bir emlak projesi için Trump'a aracılık etmek gibi konularda federal yetkililere yalan söylemekle suçlanmıştı.

Hakkındaki federal suçlamaları ağustos ayında kabul eden ve sonraki aylarda Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller'e ifade veren Cohen, geçen ay 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cohen, ABC kanalına yaptığı açıklamada, Başkan Trump'a "körü körüne" bağlı olduğu için kendine kızdığını belirterek, "Gerçekten hiçbir şekilde sadakati hak etmeyen birine (Trump) sadakat gösterdim." ifadelerini kullanmıştı.

Hakkındaki suçlamalar nedeniyle Cohen'in, 7 Şubat'ta Temsilciler Meclisinde ifade vermesi öngörülüyordu. Cohen'in, 6 Mart'ta cezaevine girmesi bekleniyor.

TBMM Başkanı Şentop, AYM Başkanı Arslan'ı kabul ettiTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul etti. Şentop'un makamındaki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet