Geri Dön
DünyaABD’den Suriye ve Irak’a ‘Avenger’

ABD’den Suriye ve Irak’a ‘Avenger’

Washington, üsleri ve askeri tesislerine yönelik artan saldırılara karşı, Suriye ile Irak’a “Avenger” kısa menzilli mobil hava savunma sistemi konuşlandırıyor.

ABD’den Suriye  ve Irak’a ‘Avenger’

Geçen yıla kadar Irak’ta kuvvetlerini konuşlandırdığı askeri üslere hava savunma sistemi kurmayan ABD yönetimi, İran’ın Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası Şii grupların misillemeleri üzerine harekete geçti.

Saldırı tehdidi altındaki üslere geçen yıl Patriot MIM-104 füzelerinin yanı sıra kısa menzilli “C-RAM” sistemleri (anti-füze, topçu ve havan mermileri) konuşlandırılmasına karşın, bu sistem, İHA’lı saldırılara karşı etkili olamadı. 2020’nin başlarında Suriye’nin doğusundaki Deyrizor bölgesindeki petrol sahalarını koruyan ABD kuvvetleri, küçük havan mermileri ve mühimmat atabilen İHA’lar tarafından hedef alındı.

EN İYİSİ

“Forbes”un haberine göre, ABD, bu iki ülkeye mobil savunma sistemleri konuşlandırmaya başladı. Avenger sistemlerinin, uçak, seyir füzeleri, helikopter ve İHA saldırılarına karşı en iyi sistem olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Biden Putin yerine 'Klutin' deyince tepkilere maruz kaldıABD Başkanı Joe Biden,Beyaz Saray'ın YouTube hesabında gündemi değerlendirdiği sırada Başkan Putin yerine "Başkan Klutin'' dedi. Sosyal medyanın diline düşen Biden'ın gafı tepkilere neden oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet