Geri Dön
DünyaAlman milyonerlerin korkusu: Seçim öncesinde varlıklarını İsviçre'ye taşıyorlar

Alman milyonerlerin korkusu: Seçim öncesinde varlıklarını İsviçre'ye taşıyorlar

Almanya'da sol iktidarın ayak sesleri duyulurken, bir vergi uzmanı avukat "Aşırı zengin bireyler için bu kırmızı alarm niteliğinde bir durum. Varlıklı aileler son derece endişeli" dedi.

Alman milyonerlerin korkusu: Seçim öncesinde varlıklarını İsviçre'ye taşıyorlar

Almanya'da Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde sol partilerin yönetime gelebileceği ihtimali belirirken; bankacılar ve vergi uzmanı avukatlar Alman milyonerlerin varlıklarını İsviçre'ye taşıdığını belirtiyor.

Almanya'da merkez sol Sosyal Demokratlar (SPD), sol parti Linke ve çevreci Yeşiller partisinin başa gelmesi durumunda varlık vergisinin yeniden getirilmesi ve veraset vergisinin artırılması gündeme gelebilir.

Almanya'da bulunan bir vergi uzmanı avukat "Aşırı zengin bireyler için bu kırmızı alarm niteliğinde bir durum. Varlıklı aileler son derece endişeli" dedi.

Bu durum, İsviçre'nin milyarderler için güvenli bir liman olma imajını yıkma çabalarına rağmen halen zenginlerin İsviçre'yi paralarını tutmak için çekici bir yer olarak gördüğüne işaret ediyor.

Bank For International Settlements verileri, Alman bireyler ve şirketlerin İsviçre'deki bankalarda bulunan mevduatlarının 2021 yılının birinci çeyreğinde yaklaşık 5 milyar dolar artışla 37.5 milyar dolar seviyesine yükseldiğine işaret ediyor. Bu veri, hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal ürünleri içermiyor.

SPD ANKETLERDE ÖNDE

Almanya'da pazar günü düzenlenecek federal seçimler öncesinde, anketlerde önde giden Sosyal Demokratlar (SPD) ile Angela Merkel'in siyaseti bırakma kararıyla en büyük parti konumunu kaybetmesi beklenen muhafazakâr birlik partileri CDU/CSU arasındaki fark dört puana düştü.

Kantar adlı kamuoyu araştırma şirketinin yayımladığı son ankete göre, Maliye Bakanı ve Başbakan Merkel'in yardımcılığını yürüten Olaf Scholz'u aday gösteren SPD'nin oy oranı bir puan gerileyerek yüzde 25'e düştü. Armin Laschet'i aday gösteren CDU/CSU'nun oy oranı yüzde 22 olarak ölçüldü.

Kaynak: Independent Türkçe

Kamyonun açılan kasa kapağı yayaya çarptıİstanbul Avcılar'da hareket halindeki kamyonun kasasının arka kapağı açılarak yoldaki yayanın yüzüne çarptı. Yaralı sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılırken, kaza anı güvenlik kameralarına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler