Dünya Almanya Cumhurbaşkanı'na Katar'da büyük şok! Kimse karşılamaya gelmedi

Almanya Cumhurbaşkanı'na Katar'da büyük şok! Kimse karşılamaya gelmedi

30.11.2023 - 10:34 | Son Güncellenme:

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Orta Doğu turunun son durağı olan Katar'a geldi. Burada kendisini kimse karşılamaya gelmeyince Steinmeier, uçağın kapısında beklemeye başladı. Söz konusu görüntüler kısa sürede dünyada yankı uyandırdı.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes son dakikada bir gün daha uzatıldı. Hamas Çarşamba günü elindeki 16 rehineyi daha serbest bıraktı. Gazze Şeridi'nden çıkışına izin verilenlerden 10'u İsrailli, dördü Taylandlı, ikisi Rus. Serbest kalanlardan 49 yaşındaki Liat Atzili hem İsrail hem ABD vatandaşı. İsrail ise hapishanelerde tuttuğu 30 Filistinli mahkumu daha serbest bıraktı. Böylece rehine takasının başladığı 24 Kasım'dan bu yana İsrail hapishanelerinden çıkan Filistinli kadın ve çocukların sayısı 200'ü geçti.

Haberin Devamı

Ateşkesin sağlanması için çabalayan en kritik ülke şu anda Katar. Arabulucular aracılığı ile hem Hamas hem de İsrailli temsilcilerle toplantılar yapan Katarlı yetkililer hafta başında CIA ve Mossad liderlerini Doha'da ağırladı. Gizli buluşmanın ortaya çıkması sonrası temasları doğrulayan ABD tarafı, daha sonra Katar Başbakanı ile ateşkes konusunda görüştüklerini kaydetti.

Almanya Cumhurbaşkanına Katarda büyük şok Kimse karşılamaya gelmedi

ALMANYA'DAN 'NET DURUŞ'

Öte yandan savaşın başından beri İsrail'e koşulsuz destek veren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier programı kapsamında Katar'a geldi. Steinmeier, henüz üç gün önce "Dayanışmamız aynı zamanda kendini savunan, varoluşsal bir tehdide karşı mücadele eden İsrail'le de." demişti. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise Steinmeier'i gerçek bir dost olarak nitelendirdi ve Almanya'ya 'Net duruşları' için teşekkür etti.

Haberin Devamı

Almanya Cumhurbaşkanına Katarda büyük şok Kimse karşılamaya gelmedi

KATAR'DA KARŞILAMAYA GELEN OLMADI

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Katar'a indikten sonra Airbus A350'sinin kapısında yaklaşık 30 dakika bekletildi. Havaalanında Alman lider için kırmızı halı halihazırda serilmişti ancak Steinmeier'ı karşılamaya gelen resmi bir temsilci ortada yoktu.

Dakikalar sonra Katar Dışişleri Bakanı Sultan bin Saad Al Muraikhi havalimanına geldi. Kaynaklara göre uçak planlanan zamandan biraz daha erken Katar'a indi ancak beklenmedik olayın detaylarıyla ilgili açıklama yapılmadı. Katar, Steinmeier'in İsrail ve Umman ziyaretiyle birlikte Orta Doğu'daki temaslarının son durağı olacak.

Almanya Cumhurbaşkanına Katarda büyük şok Kimse karşılamaya gelmedi