Geri Dön
DünyaAmazon’u altın avı katlediyor

Amazon’u altın avı katlediyor

Brezilya’da çevre örgütü Greenpeace’in uçağıyla havadan çekilen fotoğraflar, madencilerin yasa dışı olarak özellikle Amazon Ormanları ve çevresinde yaşayan yerlilerin topraklarını nasıl tahrip ettiğini gözler önüne serdi.

Amazon’u altın avı katlediyor

Uraricoera nehri boyunca Yanomami yerlilierinin yaşadığı bölgeleri fotoğraflayan fotoğrafçı Christian Braga devasa insan yapımı kraterleri gördüğünde şok olduğunu söyledi. Braga, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun yasa dışı madenciliği teşvik edip Amazon ve yerlilerin bölgesinde ağaç kesimine ceza uygulamaması nedeniyle bu bölgede madenciliğin olduğunu bildiklerini ancak ‘ormansızlaşmanın’ gerçek boyutunu görünce dehşete düştüğünü ifade etti. Portekiz büyüklüğündeki Yanomami rezervinde kaçak çalışan madencilerin uçak, ATV, helikopter ve jeneratör gibi teçhizatlarının bulunduğunu belirten fotoğrafçı, “Bu adamlar örgütlü ve madenler milyonlar değerinde” dedi. Yayınlanan raporda geçen yıl Yanomami rezervindeki ormansızlaşmada 2019’a kıyasla yüzde 30’luk bir artış olduğu iddia edildi.

Amazon’u altın avı katlediyorYaklaşık 500 hektarlık orman tahrip edildiğinin belirtildiği raporun yazarlarından olan Estevao Senra, Brezilya’nın geri kalanından büyük ölçüde izole olan tahmini 27 bin Yanomaminin yaşadığı rezervde “çevresel ve insani bir trajedi” yaşandığını söyledi.

Bartın'da yolcu otobüsü kaza yaptıBartın’da, otomobil ile çarpışan yolcu otobüsü devrildi. Kazada 3 kişi yaşamını yitirirken, 1 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner