Geri Dön
Dünya‘Arabistanlı Lawrence’ suikast kurbanı mı?

‘Arabistanlı Lawrence’ suikast kurbanı mı?

Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ordusu için çalışan istihbarat görevlisi Arabistanlı Lawrence’ın, İngiliz istihbaratının kumpasıyla öldürüldüğüne dair komplo teorisini araştıran film yapımcısı, ajanın hayatını kaybettiği bölgeyi incelemek istiyor.

‘Arabistanlı Lawrence’ suikast kurbanı mı?

DIŞ HABERLER - Arapları Osmanlı’ya karşı ayaklandıran kişi olarak da bilinen, asıl adı Thomas Edward Lawrence olan İngiliz ajan, 1935’de çok sevdiği Brough Superior marka motosikletiyle evine giderken, söylentilere göre bisikletleriyle okula giden iki çocuğa çarpmamak için yoldan çıkmış ve ölümcül bir kazayla hayatını kaybetmişti. Film yapımcısı Mark Griffin, arkeologlar, tarihçiler ve adli tıp uzmanlarından oluşan bir ekip kurarak, İngiltere’nin Dorset bölgesindeki Bovington Kampı yakınlarındaki kaza bölgesini kazıp, Lawrence’ın öldürüldüğünü ispatlayacak kanıt bulmayı umuyor.

İngiliz istihbaratı mı?

Kazadan 6 gün sonra bağlı olduğu makinelerden çıkarılan ve kafa yaralanmaları nedeniyle hayatını kaybeden Arabistanlı Lawrence’ın ölümüyle ilgili bugüne kadar pek çok teori geliştirilmişti. Siyah bir otomobilin Lawrence’ın yoluna çıktığı ve ölmesine neden olduğu da bu iddialar arasında yer alıyor. Filmin yönetmeni Griffin, 1917 yılında Arap isyanlarını başlatan Arabistanlı Lawrence’ın ölümünün arkasında İngiliz istihbaratı olduğuna inanıyor. Griffin, Winston Churchill’in Lawrence’ı iç istihbarat kurumunun başına getirmek istediği için öldürüldüğünü düşünüyor. Griffin’in kurduğu kaza yeri inceleme ekibinin, kazadan kalan enkaz kalıntılarını bulmak için bölgeyi tarayıp görüntüleyecek özel ekipmanlar kullanacağı belirtildi.

Kaza kabul edilmişti

Arabistanlı Lawrence ile ilgili dosyada ifade veren görgü tanığı Earnest Catchpole’un da olay mahallinde siyah bir araç gördüğünü söylediği belirtiliyor. Ancak jürinin, adli tıp uzmanı Ralph Neville-Jones’un raporunu baz alarak Lawrence’ın ölümünü kaza kabul ettiği biliniyor. Kaza sırasında kurtulan iki bisikletli çocuktan Dennis Fletcher de “Siyah otomobil yoktu”  iddiasında bulunmuş.

‘Devlet destekli olduğu’ iddiası

Film yapımcısı Griffin, daha önce Arabistanlı Lawrence’ın  Clouds Hill’deki evinin olduğu bölgede çekimlere izin verilmeyince, evin üzerinde yetki sahibi olan İngiltere’de kültür ve çevre değerlerini koruma kuruluşu National Trust’ı sansürle suçlamıştı. Kurum, filmin komplo teorilerini kalıcı hale getirmeyi amaçladığını öne sürmüş, çekim izni vermemişti. Ancak Lawrence’ın ölümüyle ilgili yeni kanıtlar bulacağını uman Griffin, söz konusu kazanın “Britanya’nın ilk devlet destekli suikastı” olabileceğini öne sürdü. Griffin, şöyle devam etti: “Söz konusu yolun belirli bir kısmı 1943’ten beri dokunulmamış durumda. Sadece Amerikan ordusu, bağlantı yollarının yerini değiştirdi. O günden beri çakıllı bir orman yolu var. İlk kullanacağımız şey, yolun derinliklerindeki hasarı görebilmek için metal detektörler ve jeo-ölçme ekipmanları olacak. Ayrıca o zaman bulunamayan küçük metal parçalara da rastlayabileceğimize inanıyoruz. Bununla birlikte Lawrence’ın motosikletinin tasarımcısı George Brough var... Zira o, motosikletin gidonlarında ve motorunda siyah boya bulmuş ancak bu kanıtın, soruşturma dosyasına sunulmasına izin verilmemiş.”

 

 

 

Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
Meteoroloji raporu yayımladı! Pazar günü değişiyor
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler