Geri Dön

Bağımsızlık ‘savaş sebebi’

ABD’nin son dönemde Tayvan ile ilişkileri geliştirme kararı almasının ardından Çin’den konuyla ilgili sert bir açıklama yapıldı.

Bağımsızlık ‘savaş sebebi’

Savunma Bakanlığı Sözücüsü Wu Qian, “Ateşle oynayan yanar. Tayvan’ın bağımsızlığı savaş anlamına gelir” dedi. Tayvan, geçen hafta Washington yönetiminden Pekin’in baskısı sebebiyle yardım istemişti. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, bununla birlikte Joe Biden’ın başkanlığıyla ‘Çin ile ABD arasındaki askeri ilişkilerin yeni bir tarihi başlangıç noktasında olduğunu’ da söyledi.

Washington’ın Pekin’i baskı altında tutma politikalarını ‘imkansız görev’ diye niteleyen sözcü, Tayvan’ın resmen bağımsızlık ilanının savaş anlamına geleceği uyarısını yaptı.

Bu gelişmelere karşılık Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen de Çin’in tehdit ve sindirme çabalarını kınadığını ifade ederek, “Tayvan, adanın özgürlüğünü savunabilecek güçte ve bu konuda da zorlanmayacaktır” diye konuştu.

Öte yandan İngiltere, Hong Kong vatandaşları için bir vize programı başlattı.

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet