Geri Dön
Dünya‘Başkenti savunun’

‘Başkenti savunun’

Etiyopya’da isyancı TPLF karşısında zor duruma düşen hükümet, başkent Addis Ababa sakinlerini yaklaşan TPLF güçlerine karşı savunmaya çağırdı

‘Başkenti savunun’

Etiyopya iç savaşında 1 yıl geride kalırken, savaşın durumu Etiyopya hükümeti aleyhinde ciddi şekilde değişmiş durumda. Etiyopya’da federal hükümetin, ülkenin bir zamanlar önde gelen partilerinden Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) karşı giriştiği askeri operasyon, iç savaş halini alarak ülkenin diğer bölgelerini de sararken, TPLF’nin son ilerleyişiyle başkent Addis Ababa da tehlike altında.

OHAL ilan edildi

Ülkede OHAL ilan edilirken, TPLF’nin Addis Ababa’ya yapabileceği muhtemel saldırılara karşı savunma görev birliklerinin oluşturulduğu duyuruldu. Ağır çatışmaların ardından Amhara eyaletindeki Dessie ve Kombolcha kentlerini alan TPLF güçlerinin başkente uzaklığı yaklaşık 350 kilometre. Federal hükümet, Addis Ababa’da yaşayanlara, başkenti savunma çağrısı yaparken, halkı ellerindeki silahlarla birlikte kayıt olmaya çağırdı. Başkentin yaklaşık 5 milyonluk bir nüfusu var.

Dengeler değişti

Etiyopya ordusu, Kasım 2020’de isyancılara karşı başlatılan operasyonlarda kısmi başarı sağlasa da ‘insani durumu’ gerekçe göstererek 28 Haziran’da Mekelle’den çekilmişti. TPLF’nin Amhara ve Afar eyaletlerindeki  ilerleyişi sonrasında ordu, karşı saldırıya geçmişti. Ülkenin kuzeyinde bir yıldır süren çatışmalar, yaklaşık 2,5 milyon kişiyi yerinden etti, bölgede 5 milyondan fazla kişi acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, son olarak yabancı paralı askerlerin, TPLF ile Etiyopya ordusuna karşı savaştığını öne sürmüştü.

Beklenen BM raporu açıklandı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Etiyopya’nın Tigray eyaletinde sivillerin “vahşi şiddete ve acılara” maruz kaldığını belirterek bölgede çatışan tarafların eylemlerinin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar teşkil edebileceği uyarısında bulundu. Etiyopya İnsan Hakları Komitesi ile ortak hazırladıkları raporu açıklayan Bachelet, “Bu süre zarfında Tigray’da çatışan tüm tarafların uluslararası insan hakları, insani ve mülteci hukuku ihlalleri işlediğine inanmak için makul gerekçelerimiz var” dedi. “Tigray’deki siviller vahşi şiddete ve acıya maruz kaldı” diyen Bachelet, çok sayıda ihlalin ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Dikkat çeken uyarı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler