Geri Dön
DünyaBiden açık açık 'işgal' dedi! Korkunç savaş için geri sayım

Biden açık açık 'işgal' dedi! Korkunç savaş için geri sayım

New York Times'ın haberine göre, ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada korkulan senaryonun gerçekleşeceğini düşündüğünü açıkladı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceğini söyleyen Biden'ın ifadeleri endişeye sebep olurken, ABD Başkanı "Bu hamle Rusya için felaket olur" dedi.

Biden açık açık 'işgal' dedi! Korkunç savaş için geri sayım

Putin, Rusya'nın giderek NATO güçleri tarafından kuşatıldığını ve Ukrayna'nın Batı'ya kaymasının Moskova için büyük bir güvenlik tehdidi olduğunu savunuyor. Bu nedenle, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ve Rusya Devlet Başkanı Boris N. Yeltsin'in 1997'de imzaladıkları ve Sovyet bloğunun eski üyelerinin NATO'ya üye olmalarına izin veren bir anlaşmanın rafa kaldırılmasını istiyor.

Tüm bunların ışığında Ukrayna sınırına devasa bir askeri yığınak yapan Moskova işgal iddialarını reddetse de, sınıra her geçen gün daha fazla ordu unsuru taşıması endişelerin artmasına sebep oluyor.

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin'in Ukrayna'nın işgali emrini vermesini beklediğini söyledi ve ABD ile Avrupalı ​​müttefikleri tarafından yapılan yaptırım tehditlerinin, Rus lideri durdurmasının olası olmadığı konusunda sert bir değerlendirme yaptı.

'PUTİN BİZİ TEST EDECEK'

Biden, Beyaz Saray'ın Doğu Odasında yaklaşık iki saat süren basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada “Putin'in Batı'yı sınayacağını, ABD'yi ve NATO'yu elinden geldiğince önemli ölçüde test edeceğini düşünüyor muyum? Evet, sanırım yapacak” dedi ve uyardı:

Biden açık açık işgal dedi Korkunç savaş için geri sayım

"Ama bence bunun için ciddi ve pahalı bir bedel ödeyecek ancak şu anda bir maliyeti olmayacağını düşünüyor. Bence bu yaptığına pişman olacak."

Bir işgal olup olmayacağı sorulduğunda Biden, "Benim tahminim Putin harekete geçecek çünkü bir şeyler yapması gerekiyor" dedi.

Başkan daha sonra, Putin'in atacağı adımın Ukrayna'nın topyekün işgali anlamına gelmeyebileceğini, sadece belli noktaları ele geçirmekle sınırlı kalabileceğini vurguladı.

NATO'DA KAFA KARIŞIKLIĞI

Yine de Biden'ın yorumu, Beyaz Saray yetkilileri tarafından açıklanan ve Putin'in işgale henüz karar vermediği sonucuna varan mevcut istihbarat değerlendirmelerinin çok ötesine geçti.

Bu açıklamanın ayrıca Ukrayna'da ve NATO müttefikleri arasında endişe uyandırması da muhtemel çünkü Biden, Putin'in yalnızca kısmi bir işgal gerçekleştirmesi halinde NATO ülkelerinin ne kadar güçlü tepki verecekleri konusunda bölünebileceğini kabul etti.

Biden açık açık işgal dedi Korkunç savaş için geri sayım

Biden, “NATO'daki herkesi aynı noktada tutmamız çok önemli. Bunu yapmaya çok zaman harcıyorum. Farklılıklar var. NATO'da ülkelerin ne yapmaya istekli olduğu ve ne kadar ileri gidebileceklerine bağlı olarak farklı görüşler var" dedi.

'İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ GÖRÜLMEDİ'

ABD Başkanı, "Rusya eğer Ukrayna'yı işgal ederse, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri bu bir ilk olur" dedi ve şöyle devam etti: "Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana savaş ve barış açısından dünyada meydana gelen en önemli şey olacak."

Böyle bir durumda Rus bankalarının dolarla işlem yapmasını yasaklayacağını duyuran Biden, "Rusya böyle bir şeye girişirse, sonu felaket olur" diye uyardı.

Pentagon yetkilileri, Ukrayna'yı bölmeyi ve istikrarı bozmayı amaçlayan böylesi bir işgalin, büyük olasılıkla Moskova'nın ülkenin doğu bölgelerindeki kontrolünü genişleteceğini söylüyor.

Biden açık açık işgal dedi Korkunç savaş için geri sayım

Başkanın basın toplantısını bitirmesinden yarım saat sonra, Beyaz Saray Basın sekreteri Jen Psaki, Biden'ın sınır ötesi herhangi bir hareketi tam bir işgal olarak göreceğini açıkladı ancak NATO'nun nasıl karşılık vereceğine ilişkin ayrıntı vermedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI UKRAYNA'YA GİTTİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krize diplomatik çözüm bulunması amacıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev'e gitti. Batı dünyasında Rusya'nın Ukrayna'yı her an işgal edebileceği yönünde endişelerin arttığı bir dönemde gerçekleşen ziyaret büyük önem taşıyor. Zira Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile, cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde bir görüşme gerçekleştirme konusunda mutabık kaldı.

Cuma günü yapılacak ve büyük önem taşıyan görüşme öncesi Blinken'in Kiev'de verdiği mesajlar dikkat çekti. Kiev'deki ABD Büyükelçiliği'nde diplomatlara konuşan Blinken, Cenevre'de Lavrov'la yapacağı görüşmede Moskova'nın Ukrayna krizi konusunda "barış ve diplomasi yolunda" kalmasını umduğunu söyledi.

"Çok kısa sürede sınırdaki askeri varlıklarını artırabilmek için hazırlıklı olduklarını biliyoruz" diyen Blinken, "Bunu diplomatik ve barışçıl bir yolda tutabileceğimizi kuvvetle umuyorum ancak nihayetinde bu Başkan (Vladimir) Putin'in kararı olacak" dedi. Blinken, Putin'in emir vermesi halinde fazla hazırlığa gerek kalmadan bunun hayata geçirileceği görüşünde ve bu görüş Batı'da ağırlık kazanmış durumda.

'PANDORA'NIN KUTUSU AÇILACAK'

Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Zelenskiy, “ABD’nin etkili siyaseti ve güvenlik desteği için minnettarım. Masada Ukrayna olmadan, Ukrayna’ya yönelik kararlar alınamayacak” ifadelerini kullandı.

Biden açık açık işgal dedi Korkunç savaş için geri sayım

Blinken ise, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı eylemlerinin cezasız kalması Pandora’nın kutusunu açacak. Birçok ABD’li neden Ukrayna’ya bu kadar odaklandığımızı soruyor, bu neden önemli diyor. Ukrayna uzun yıllar egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını desteklediğimiz bir ülke.

Bir ülke çıkıyor, kendi başına başka ülkelerin, komşu ülkelerin sınırlarını oranın yönetimine ve insanlarına sormadan değiştiriyor. Bu kabul edilemez” dedi.