Geri Dön
DünyaBiden ve Merkel’den birlik mesajı

Biden ve Merkel’den birlik mesajı

Joe Biden’ın göreve gelişi sonrası Washington’ı ziyaret eden ilk Avrupalı lider olan Merkel, dış güçlere karşı NATO’da birlik vurgusu yaptı. ‘Kuzey Akım 2’ için fikir ayrılığı sürse de uzlaşma mesajı verildi

Biden ve Merkel’den birlik mesajı

ABD’yi ziyaret eden Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Merkel’in veda ziyareti olarak sayılabilecek görüşme sonrasında Donald Trump döneminde ilişkilerde oluşan hasarı onarma ve yakın iş birliği mesajı verildi. Biden’ın görevi devralması sonrasında Washington’a resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Avrupalı lider olan Merkel, “Biz sadece müttefik ve partner değil, aynı zamanda yakın dostluk bağı bulunan iki ulusuz” dedi.

İki liderin önlerindeki en önemli konulardan biri Rusya’dan Almanya’ya uzanan boru hattı ‘Kuzey Akım 2’ projesinin geleceğiydi. Basın toplantısında “İyi dostlar bazen farklı düşünebilir” diyen Biden, ABD’nin 11 milyar dolar değerindeki Kuzey Akım 2 boru hattı projesi konusunda uzun süredir var olan kaygılarını Merkel’e ilettiğini belirtti. Merkel de, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın, bu hat konusunda ABD’den farklı görüşlere sahip olduğunu söyledi ancak Berlin’in Ukrayna’yı transit ülke olarak gördüğünü belirtti. Merkel, Rusya’nın enerji sevkiyatı konusunda Ukrayna’ya yönelik taahhütlerini yerine getirmemesi halinde Avrupa’nın yaptırımlarıyla karşılaşabileceğinin altını çizdi.

‘Komünizm başarısız!’

Liderler projeyle ilgili fikir ayrılıklarının sürdüğünü kabul etse de, Rusya’nın “agresif eylemlerine” karşı birlikte oldukları mesajını verdi ve Moskova’nın “enerjiyi silah olarak kullanmaması” üzerinde hemfikir olduklarının altını çizdi.

Bu arada ikili basın toplantısında Biden’ın, komünizm ve sosyalizme ilişkin bir soruya verdiği yanıt dikkat çekti. Biden, “Komünizm başarısız bir sistemdir. Evrensel olarak başarısız bir sistemdir ve sosyalizmi çok yararlı bir ikame olarak görmüyorum” ifadesini kullandı. Küba konusuna da değinen Biden, bu ülkeye internet sağlanması konusunda imkanlarını araştırdıklarını belirtti.

Öte yandan görüşmede imzalanan “Washington Bildirgesi”nde iki ülke, “Tüm dünyada barış, güvenlik ve refahın desteklenmesinde ikili yakın iş birliği” taahhüt etti.

NATO’nun bu savunmada oynadığı merkezi role de işaret edilerek, bir üye ülkeye yapılan saldırının tüm üyelere yapılmış sayılacağı ilkesini ifade eden 5’inci maddeye olan tam bağlılık vurgulandı. İki lider bunun yanında “Çin’in anti-demokratik eylemlerine” karşı da birlikte oldukları mesajını verdi.

Cüppeyle imtihan!

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ABD ziyaretinde John Hopkins Üniversitesi’nden fahri doktora unvanını aldı. Ancak Merkel, fahri doktora unvanının kendisine takdim edildiği törende cüppe ile zor anlar yaşadı. Doktora cübbesini giyen Merkel, boynuna asacağı kısmı takmakta zorlandı ve yanında kendisine yardımcı olmaya çalışan akademisyenlere rağmen bir hayli uğraştı.

Deniz otobüsünde iğrenç taciz! Sapık tutuklandıİstanbul’dan Bursa'ya yolcu taşınan deniz otobüsünde, yanına oturan G.Ş. (33) adlı kadını uyurken taciz eden Yusuf Yıldırım (50), yolcular tarafından yakalanıp, güvenlik görevlilerine teslim edildi. Şikayet üzerine deniz otobüsünün rotası değiştirildi ve Yıldırım, Yalova'da polise teslim edildi. 'Çocuğa istismar'dan aranan Yıldırım, tutuklandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner