Geri Dön
DünyaBioNTech: 3’üncü doz gerekecek / FDA-CDC: Takviyeye gerek yok

BioNTech: 3’üncü doz gerekecek / FDA-CDC: Takviyeye gerek yok

Pfizer/BioNTech şirketleri geliştirdikleri Kovid-19 aşısının Delta varyantının hızla yayılmasıyla beraber etkisinin düştüğünü belirterek 3’üncü doz için FDA ve EMA’ya başvuracağını duyurdu. Başvuru öncesi ABD kurumları FDA ve CDC ortak açıklama yaparak, ‘tamamen aşılananların takviye doza ihtiyacı olmadığını’ belirtti

BioNTech: 3’üncü doz gerekecek / FDA-CDC: Takviyeye gerek yok

Yeni tip koronavirüsün endişe veren ve ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı 3’üncü doz aşı uygulaması bir süredir dünyanın gündeminde. ABD ilaç firması Pfizer’ın Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının 3’ünücü doz uygulaması için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Avrupa İlaç Dairesi’ne (EMA) başvuru yapacağı açıklandı. Başvuru öncesi FDA ve CDC’den ortak açıklama geldi. Kurumlar açıklamalarında “Kovid-19’a karşı tam aşılananların takviye doza ihtiyacı yok. Eğer bilim, ek doz aşıya ihtiyaç duyulduğunu gösterirse, her zaman takviye dozlar için hazırız” ifadelerine yer verdi. Ortak açıklamada, tamamen aşılanmış kişilerin, Delta varyantı da dahil koronavirüse karşı korunduğu, aşı olmayan insanların risk altında olduğu belirtildi.

‘Etkisi azalıyor’

Pfizer ve BioNTech yaptıkları ortak açıklamada ise kapsamlı bir aşılamanın yapıldığı İsrail’den gelen verilerin aşının enfeksiyon ve semptomatik Kovid-19’a karşı koruma etkisini ikinci dozdan yaklaşık 6 ay sonra azaldığını gösterdiğini duyurdu. Geçen günlerde İsrail Sağlık Bakanlığı, Delta varyantının etkisiyle Pfizer/BioNTech’in Kovid-19 aşısının 6 Haziran’dan bu yana enfeksiyondan koruma oranının yüzde 64’e gerilediğini kaydetmişti.

İki şirket açıklamasında, elde edilen verilerin 2’nci doz aşılamadan 6 ila 12 ay sonra büyük olasılıkla 3’üncü doz aşının gerekliliğine işaret ettiği belirtildi. 3’üncü doz aşılama ile ilgili devam eden bir araştırma olduğunu ve bu araştırmada “cesaret verici veriler” gözlemlediklerini kaydeden Pfizer/BioNTech, söz konusu araştırmanın sonuçlarının kısa zaman içinde bir bilim dergisinde yayımlanacağını da aktardı. Açıklamada, 3’üncü dozun şimdiye kadar Delta da dahil test edilen tüm koronavirüs varyantlarına karşı en yüksek koruma etkisini sürdürdüğü ve 3’üncü doz BioNTech aşısından sonra vücuttaki antikor miktarının 5 ila 10 kat fazla arttığı da kaydedildi. BioNTech ve Pfizer, gelecek haftalarda ABD İlaç Dairesi (FDA), Avrupa İlaç Dairesi (EMA) ve diğer ilgili kurumlara 3’üncü doz izni almak için başvuruda bulunacaklarını da duyurdu.

Öte yandan DW Türkçe’de yer alan habere göre BioNTech, Delta varyantına özel yeni bir aşı üzerinde çalışıyor. Yeni aşının ilk numuneleri üretilirken bu aşıyla ilgili klinik araştırmalara da ağustos ayında başlanması planlanıyor.

DSÖ: Henüz bilmiyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’a karşı 3’üncü doz aşıların gerekli olup olmadığına dair henüz kesin veriler elde edilemediğini açıkladı. Reuters’a konuşan DSÖ yetkilisi, bu konuda araştırmaların devam ettiğine işaret ederek, “Mevcut Kovid-19 aşılarının korunma süresinin ne kadar olduğuna ve ek bir dozunun kimler için yararlı olup olmayacağı konusunda sınırlı veri bulunmakta” dedi.

BioNTech aşısının uygulandığı İsveç’te Aşı Koordinatörü Başkanı Richard Bergström da 2 doz uygulanan Kovid-19 aşılarına ek olarak 3’üncü dozun da sonbaharla birlikte uygulanmaya başlanacağını ve 4’üncü doz için de planlama yapıldığını belirtti.

Türkiye’de Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine 3’üncü doz aşı uygulamasına 1 Temmuz’dan itibaren başlandı. Türkiye’de  Sinovac’ın geliştirdiği aşının uygulandığı sağlık çalışanları, 50 yaş ve üzeri ile  öncelikli grupta yer alan vatandaşlar 3’üncü dozu yaptırabiliyor.  

Dünyada sadece 3 ülke üretebiliyor! Türk polisini koruyacakTürk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen yerli balistik zırh çözümleriyle emniyet güçlerinin güvenlik seviyesi artırılıyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler