Geri Dön
DünyaBolsonaro hakkında yolsuzluk soruşturması

Bolsonaro hakkında yolsuzluk soruşturması

Tartışmalı söylemleri ile gündemden düşmeyen Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro hakkında yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma başlatıldı

Bolsonaro hakkında yolsuzluk soruşturması

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro bir yolsuzluk sourşturması nedeniyle zora düştü. Tartışmalı söylemleri ile gündemden düşmeyen Bolsonaro hakkında yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Sourşturma, Kovid-19 aşısı Covaxin’in satın alınması anlaşmasında yolsuzluk yapıldığı iddiaları nedeniyle başatıldı. Brezilya Yüksek Mahkemesi Hakimi Rosa Weber, başsavcılığın Hindistanlı şirket Bharat Biotech’in geliştirdiği Covaxin aşısının satın alım anlaşmasında ortaya çıkan yolsuzluk iddialarında Bolsonaro’nun suiistimalinin bulunup bulunmadığının araştırılması için yaptığı soruşturma talebini onayladı. Soruşturma, Bolsonaro’nun yolsuzluk iddialarının kendisine bildirilmesinin ardından yasal süreci başlatma hususunda ihmali olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Dev fiyat farkı

Brezilya’da iktidar partisinden senatör Luis Miranda ile bir dönem sağlık bakanlığında ithalattan sorumlu birimin yetkilisi ve kardeşi Ricardo Miranda, 23 Haziran’da, Covaxin aşısı alımına ilişkin usulsüzlüklerle ilgili şikayeti 20 Mart’ta Bolsonaro’ya bildirdiğini, CPI’da duyurmuştu.

Miranda kardeşler, Brezilya’nın bir aracı şirket vasıtasıyla Bharat Biotech ile Şubat 2021’de Covaxin aşısının satın alımı için yaptığı anlaşmanın, aşının normal fiyatının oldukça üzerinde olduğunu iddia ediyor. Belgeler, hükümetin aşı başına 15 dolar olarak belirlenen sözleşme bedelinin, şirket tarafından başlangıçta öngörülen doz başına 1,37 dolarlık fiyatın oldukça üzerinde olduğunu gösteriyor.

Askıya alınmıştı

Brezilya’da ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları nedeniyle Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, 29 Haziran’da Covaxin aşısı satın alımı için yapılan anlaşmanın askıya alındığını duyurmuştu. Kovid-19 aşısı alımı anlaşmalarında yolsuzluk yaptığı iddia edilen Sağlık Bakanlığı Lojistik Direktörü Roberto Ferreira Dias, 30 Haziran’da  görevinden alınmış ve bu karara ilişkin sebep gösterilmemişti.

Rakibi, eşcinsel olduğunu açıkladı

Homofobik söylemleriyle tanınan Bolsonaro’ya rakip gösterilen siyasetçi Eduardo Leite, eşcinsel olduğunu açıkladı. Rio Grande do Sul Valisi 36 yaşındaki Leite, devlet başkanlığına aday olması durumda ülkede seçimlerde başkanlık için yarışan ilk eşcinsel politikacı olacak. Leite’nin daha önce destek verip, salgın politikalarından dolayı eleştirdiği Bolsonaro bir konuşmasında “oğlumun eşcinsel olmasındansa bir kazada ölmesini tercih ederim” demişti. Bolsonaro, Liete’nin seçimler için tribünlere oynadığını öne sürdü.

 

Denizli'de alkollü genç otomobilleri taşa tuttuDenizli'nin Merkezefendi ilçesinde, aşırı alkollü olduğu öne sürülen Melih Ç. (23), yoldan geçen araçları taş atarak trafiği tehlikeye düşürdü. 4 araç atılan taşlardan zarar görürken, vatandaşlar tarafından yakalanan Melih Ç., polise teslim edildi. Melih Ç.'nin yoldan geçen araçlara taş attığı anlar ise güvenlik kamerasına da yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner