Geri Dön

‘Bombalayan uçaklar Hafter’in olamaz’

Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus’un batısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların “ileri teknoloji” olduğunu ve yabancı bir güç temin etmediği sürece Halife Hafter’in bunlara sahip olamayacağını belirtti.

‘Bombalayan uçaklar Hafter’in olamaz’

Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş, Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne yönelik hava saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Vatiyye Üssü’nün bombalanmasında kullanılan uçaklar ileri teknoloji uçaklardı ve Hafter’in, yabancı bir güç temin etmediği sürece bu uçaklara sahip olması söz konusu değil” dedi. Söz konusu saldırının, Sirte ve El-Cufra kentlerinin kurtarılması yönünde itici bir güç olacağını dile getiren Selahaddin Nemruş, ülkedeki paralı yabancı askerlerin sayısının arttığını ve Sirte’deki El-Kardabiye Üssü’ne mühimmat ve asker taşıyan uçakların iniş yaptığını gözlemlediklerini aktardı. Libya-Türkiye ilişkilerine de değinen Nemruş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya ziyaretinin, Türk hükümetinin Libya’daki meşru yönetime verdiği desteğin devam ettiğini gösteren açık bir mesaj olduğunu dile getirdi. Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne cumartesi gecesi savaş uçakları tarafından saldırı düzenlenmişti.

Öte yandan Libya Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), Halife Hafter’e bağlı milislerin Trablus’un güneyi ve Terhune’de savaş suçu işleyip işlemediğini incelemek üzere ülkeye araştırma heyeti göndereceğini açıkladı.

Berat Albayrak açıkladı: Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli varBakan Albayrak, "Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde! Biz BUGÜN bağımsızlık mücadelesinde taşın altına elimizi değil, YÜREĞİMİZİ koyuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber