Geri Dön
DünyaBoynuzları sökülen beyaz gergedan, 30 operasyonun ardından yaban hayatına döndü

Boynuzları sökülen beyaz gergedan, 30 operasyonun ardından yaban hayatına döndü

Polis tarafından bulunduğunda yemek yemekte ve duymakta zorlanan hayvan, altı yılda iyileşebildi. Gergedanın Zulu dilindeki Sehawukele ismi, 'Tanrı'nın rahmeti üzerimizde olsun' anlamına geliyor.

Boynuzları sökülen beyaz gergedan, 30 operasyonun ardından yaban hayatına döndü

Yaklaşık 6 yıl önce boynuzları vahşice kesilen beyaz gergedan, 30 operasyonun ardından yaban hayatına geri döndü.

Sehawukele adı verilen hayvan, dün doğaya salındı. Zulu dilindeki isim, "Tanrı'nın rahmeti üzerimizde olsun" anlamına geliyor.

Güney Afrika'daki gergedan, 2016'da polis tarafından bulundu. Zulme uğramış hayvanın yemek yemekte ve duymakta zorlandığı görüldü.

Polisler daha sonra Saving the Survivors (Hayatta Kalanları Kurtarmak) adlı hayvan koruma kuruluşuyla temasa geçti. Saving the Survivors, kaçak avlanmadan kurtulan gergedanları tedavi ediyor.

Kuruluşu yöneten John Marais, Sehawukele'nin tedavisinin iyi sonuçlandığını kaydetti.

Ancak çok sayıdaki ameliyata rağmen gergedanın sinüs boşlukları açıkta. Bu durum enfeksiyon riski doğuruyor.

Yetkililer, nesli tükenme tehlikesi altındaki gergedanların sayısının azalmasına dikkat çekerek Sehawukele'nin çiftleşip türünü koruması için onu yeniden yaban hayatına kavuşturmayı tercih ettiklerini duyurdu.

Güney Afrika'da doğaya bırakılan gergedanın tam konumu, kaçak avcıların saldırılarını önlemek için gizli tutuluyor.

Kaçak avcılar, 2021'in ilk 6 ayında Güney Afrika'da en az 249 gergedanı öldürdü. Yılın tamamının bilançosu henüz açıklanmadı. Ancak aralığın ilk iki haftasında 24 gergedan katledildi.

Gergedan boynuzu, geleneksel Asya tıbbında kullanıldığı için çok değerli. Ayrıca dekorasyon amacıyla oymacılıkta da kullanılıyor.

Kaynak: Independent Türkçe