Dünya Brezilya lideri Lula, İsrail'i Gazze'de soykırımla suçladı ve yaşananları Hitler'in yaptıklarına benzetti

Brezilya lideri Lula, İsrail'i Gazze'de soykırımla suçladı ve yaşananları Hitler'in yaptıklarına benzetti

19.02.2024 - 12:39 | Son Güncellenme:

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, İsrail hükümetini Gazze’de soykırım yapmakla suçladı ve askeri eylemleri Holokost ile kıyasladı. İsrail ise bu açıklamaları nedeniyle Lula’yı kınadı.

Brezilya lideri Lula, İsraili Gazzede soykırımla suçladı ve yaşananları Hitlerin yaptıklarına benzetti

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleşen Afrika Birliği zirvesine katılan Lula, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını Adolf Hitler’in yaptıklarına benzetti. Gazze Şeridi'nde Filistin halkının başına gelenlerin bir benzerinin tarihin hiçbir anında yaşanmadığını savunan Lula, “Aslında, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı” dedi. Lula, Gazze’de askerler arasında bir savaş olmadığını, bunun savaş değil soykırım olduğunu söyledi: “Gazze Şeridi’nde olanlar bir savaş değil. Bu bir soykırım. Bu askerler ile askerler arasında bir savaş değil. Bu hayli yüksek eğitimli bir ordu ile kadınlar ve çocuklar arasında bir savaş.”

Haberin Devamı

İsrail hükümeti ise bu sözleri sonrasında Lula’yı Holokost'u önemsizleştirmekle suçladı ve Hamas'ı yok etmek ve militan grup tarafından 7 Ekim'de kaçırılan rehineleri geri almak için savaştıklarını söyledi.

Brezilya’nın solcu lideri, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılar gerçekleştiren ve en az 1200 kişinin ölümüne neden olup, 253 kişiyi de rehin alan Hamas’ı kınamıştı. Ancak Lula, Gazze’ye yönelik ağır yıkıma ve on binlerce kişinin ölümüne neden olan saldırıları sonrasında İsrail’i eleştiren ülke liderlerinden birisi oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lula'nın sözlerinin "Holokost'u önemsizleştirme ve Yahudi halkına ve İsrail'in kendini savunma hakkına zarar verme girişimi" anlamına geldiğini söyledi. Netanyahu yaptığı açıklamada "İsrail'i Nazilerin ve Hitler'in Holokost'u ile kıyaslamak kırmızı çizgiyi aşmaktır" dedi. Altı milyon Yahudi 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Hitler'in Nazi rejimi tarafından sistematik olarak öldürülmüştü.

Haberin Devamı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Brezilya Büyükelçisi’nin kınanmak üzere Pazartesi günü bir toplantıya çağırıldığını söyledi.

Brezilya Yahudi Konfederasyonu da Lula'nın sözlerini sert bir dille eleştirdi. Konfederasyon, bu sözleri "Holokost kurbanlarının ve onların torunlarının anısını rencide eden, gerçekliğin kötü niyetli bir çarpıtması" olarak nitelendirdi.

Lula, Güney Afrika'nın geçen yıl Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açtığı soykırım davasını da desteklemişti. Mahkeme, Ocak ayında Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı davanın devam edeceğine karar verdi.

Mahkeme, İsrail'e ordusunun soykırım olarak değerlendirilebilecek eylemlerde bulunmasını engellemesi, soykırıma teşviki önlemesi ve cezalandırması ve Gazze halkına insani yardım yapılmasını sağlaması talimatını verdi.

Ancak mahkeme İsrail'e Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması çağrısında bulunmaktan kaçındı. Mahkeme heyeti, kısa bir süre içerisinde, İsrail’in askeri operasyonlarının derhal sona erdirilmesine ilişkin talep ile bu ülke hakkındaki soykırım suçlamalarının esastan görüşülüp görüşülmeyeceğine karar verecek.