Geri Dön
Dünya‘Bu sözler düşmanımızın konuşmalarının tekrarıdır’

‘Bu sözler düşmanımızın konuşmalarının tekrarıdır’

İran lideri Ali Hamaney, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in basına sızdırılan ve ülkede büyük tartışma yaratan ses kaydındaki ifadelerine sert tepki gösterdi.

‘Bu sözler düşmanımızın konuşmalarının tekrarıdır’

Öğretmenler Günü münasebetiyle bir konuşma yapan Hamaney, Zarif’in sızdırılan ses kaydını yayınlayan medya organlarını “İran karşıtı ve düşman medya” şeklinde nitelendirdi. Hamaney, “Bazı ülke yöneticilerinden işitilen sözler hayret ve üzüntü vericidir. İnsan bu sözleri duyunca üzülüyor. Bu sözlerin bazıları düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarıdır. Bunlar ABD’nin sözlerinin tekrarıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin dış siyasetinin birçok üst organ tarafından belirlendiğini belirten Hamaney, şunları kaydetti: “Dünyanın hiçbir yerinde dış siyaset Dışişleri Bakanlığı’nda belirlenmez. Dış siyaset, ülkenin üst organları tarafından belirlenir. Dışişleri Bakanlığı karar alıcı organ değil bunu icra edendir. Bir taraf diğer tarafı yok saymamalıdır. Bu büyük bir hatadır, İranlı yetkililer bu büyük hatayı işlememelidir. Ülkenin siyasetine inanmadığımız ya da kabul etmediğimiz anlamına gelecek ifadeler kullanmamalıyız. Dikkat etmeliyiz, düşmanı mutlu etmemeye de dikkat etmeliyiz.” Öte yandan Zarif, röportajındaki Kasım Süleymani’ye yönelik sözlerinden dolayı özür dileyerek, “Yüce İran halkı, Süleymani’nin tüm sevenleri ve özellikle de yüce ailesinin beni affetmesini umuyorum” dedi.

17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner