Geri Dön
DünyaBugüne kadarki en yüksek rütbe... Rusya bir general daha kaybetti!

Bugüne kadarki en yüksek rütbe... Rusya bir general daha kaybetti!

BBC, 24 Şubat'tan itibaren Ukranya'ya bomba yağdıran Rusya'nın çok önemli bir kayıp daha verdiğini doğruladı. 2012'de yargılanan tümgeneralin geçmişi ise dünyayı şaşkına uğrattı.

Bugüne kadarki en yüksek rütbe... Rusya bir general daha kaybetti!

22 Mayıs Pazar günü, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Luhansk bölgesi üzerinde bir Rus Su-25 saldırı uçağının düşürüldüğünü duyurdu. Raporda, pilotun fırlatmak için zamanı olmadığı belirtildi. Bugün ise, düşürülen uçaktaki pilotun kimliği açıklandı ve Rus Hava Kuvvetleri'nden emekli tümgeneral Kanamat Botashev, Ukrayna üzerinde uçarken vurularak öldürüldüğü bildirildi. Tümgeneralin ölümü, Botashev'in, güvenlik nedeniyle isimlerinin gizli tutulmasını isteyen üç eski astı tarafından BBC'ye doğrulandı.

EN YÜKSEK RÜTBELİ PİLOT

Botashev'in eski meslektaşlarından biri BBC'ye açıklama yaparak, emekli generalin Ukrayna'da Su-25'te görev yaptığını doğruladı. Botashev'in, Rusya'da ölümü bilinen en yüksek rütbeli pilot olduğu aktarıldı. Botashev, emekli olmadan önce bir havacılık alayının komutanıydı.

Böyle yüksek rütbeli bir subayın hava muharebelerine katılımı, hem Moskova'nın askeri pilotlar için ne kadar zor görevler belirlediğini hem de yüksek nitelikli uzmanların eksikliğini gösteriyor.

RUSYA BÜYÜK KAYIPLAR VERİYOR

Botashev'in eski meslektaşlarından biri BBC'ye, emekli generalin Ukrayna'da Su-25'te görev yaptığını doğruladı. BBC, bugüne dek Ukrayna'da en az 31 Rus askeri pilotunun öldüğünü bildiriyor. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu aktarılsa da, bunların hava kuvvetleri için hassas kayıplar olduğu ifade ediliyor.

Bugüne kadarki en yüksek rütbe... Rusya bir general daha kaybetti

1959 doğumlu Botashev'in, 2013 yılında ordudan terhis edildiği ve geçmişte bir ceza davasında sanık sandalyesine oturduğu aktarılıyor. Novaya Gazeta'ya göre Botashev, 2012 yılında komutan Yevgeny Oleinik ile birlikte Su-27UB'yi havalandırdı. Botashev yardımcı pilot koltuğuna oturdu ve Oleinik ile birlikte havada birkaç manevra yaptılar. İddiaya göre Botashev akrobasi yapmaya çalışırken uçağın kontrolünü kaybetti ve iki pilot da fırlatıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı'na göre, Botashev gibi üst düzey bir pilotun eğitimi 10-12 yıl sürüyor ve yaklaşık 8 milyon dolara mal oluyor.

GENERAL BOTASHEV KİMDİR?

Kanamat Botashev 1959 yılında Karaçay-Çerkes'te doğdu, Yeysk Yüksek Askeri Havacılık Enstitüsü'nden mezun oldu. Botashev, Voronej'deki Muhafızlar Hava Üssü'nün bir alayına komuta etti. Askeri kariyeri, Haziran 2012'de Petrozavodsk yakınlarında bir Su-27 avcı uçağını çarpmakla suçlandıktan sonra yarıda kaldı. Novaya Gazeta'nın yazdığı gibi, general arkadaşı albaydan, uçma izninin olmadığı Su-27'ye binmesini istedi. Botashev sanık koltuğunda oturduğu duruşmada, "Sadece bu tür bir savaşçıyı uçurmak istedim, ancak böyle bir uçağın kendine has özellikleri olduğunu hesaba katmadım" dedi .

SUÇLU BULUNDU

2011 yılında benzer bir ihlali daha olduğu öğrenilen Botashev'in izinsiz olarak Su-34 uçağını uçurduğu öğrenildi. Sonuç olarak, Botashev uçak kazasından suçlu bulundu ve dört yıl denetimli serbestlik ve 5 milyon ruble para cezasına çarptırıldı. 63 yaşındaki emekli generalin Ukrayna'da Su-25'i nasıl uçurduğu ise belli değil.

Bugüne kadarki en yüksek rütbe... Rusya bir general daha kaybetti

Açık kaynaklara göre BBC, Ukrayna'da 50 yaş üstü en az dokuz emekli Rus askerinin öldüğünü tespit etti. Bunlardan biri, emekli binbaşı Valery Statilko. O da Botashev gibi 60 yaşın üzerindeydi.

BÖLGEDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'na göre, SU-25, Popasnaya şehri yakınlarında vuruldu. Rus ordusu bir yandan Kramatorsk'a doğru ilerlemeye, diğer yandan Luhansk bölgesinin idari sınırlarına ulaşmaya ve bölgeyi kuşatmaya çalıştığı için en şiddetli savaşlar bu bölgede yaşanıyor.

204 RUS ASKERİ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'na göre, 24 Şubat'tan bu yana 204 Rus askeri uçağı düşürüldü. Rusya Savunma Bakanlığı bu rakamlar hakkında yorum yapmıyor ve Mart ayının sonundan bu yana kayıpları hakkında bilgi güncellemeyi reddediyor.