Dünya Büyükelçilik basıldı Meksika, Ekvador ile ilişkileri askıya aldı

Büyükelçilik basıldı Meksika, Ekvador ile ilişkileri askıya aldı

07.04.2024 - 12:18 | Son Güncellenme:

Ekvadorlu eski Başkan Yardımcısı Glas yolsuzluktan iki kez hüküm giymiş ve geçen aralıkta Meksika'ya sığınma talebinde bulunarak Ekvador'un başkenti Kito'daki Meksika Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Büyükelçilik basıldı Meksika, Ekvador ile ilişkileri askıya aldı

Ekvadorlu eski Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ın Meksika'nın Kito Büyükelçiliği'nde tutuklanmasının ardından Meksika Ekvador ile ikili ilişkileri askıya aldı.

Haberin Devamı

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena, Ekvador ile diplomatik ilişkileri askıya alma talimatı veren Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, tutuklamayı 'otoriter' bir eylem ve uluslararası hukuk ile Meksika egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdi. Ekvadorlu eski Başkan Yardımcısı Glas yolsuzluktan iki kez hüküm giymiş ve geçen aralıkta Meksika'ya sığınma talebinde bulunarak Ekvador'un başkenti Kito'daki Meksika Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. 

Cuma günü bu talebinin Meksika tarafından kabul edilmesinin ardından Ekvador güvenlik güçleri Meksika Büyükelçiliği'ne baskın düzenleyerek eski devlet başkanını gözaltına aldı. Meksika Devlet Başkanı Obrador, Ekvador polisinin Meksika büyükelçiliğine zorla girdiğini söyledi. Ekvador Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise eski Başkan Yardımcısı Glas'ın tutuklandığı belirtildi.

Haberin Devamı

Tutuklama, geçen perşembe Kito yönetiminin Obrador'un açıklamalarını 'talihsiz' olarak yorumlayarak Meksika'nın Kito büyükelçisini istenmeyen kişi ilan etmesinin ardından gerçekleşti.  Obrador'un Güney Amerika ülkesinde geçen yıl yapılan ve bir başkan adayının suikasta kurban gittiği kanlı seçimlerle ilgili yorumları ülkede büyük tepki toplamıştı.