Geri Dön
Dünya'Çekilme yalan'

'Çekilme yalan'

Rusya'nın Ukrayna sınırından asker çekmediği, hatta ilave asker gönderdiği ifade ediliyor. Bununla birlikte Kremlin'in Ukrayna'ya saldırmaya bahane aradığı iddiaları gündemde.

'Çekilme yalan'

Ukrayna krizi devam ederken, Rusya'dan “bazı askerlerin geri çekildiği” yönünde yapılan açıklamalar Batı'da karşılık bulmadı. Elde edilen bilgilerse, Rusya'nın sınıra asker yığınağına devam ettiğini gösteriyor. Nitekim ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bazılarını geri çektiğine ilişkin açıklamanın doğru olmadığını, sınıra 7 bin asker daha gönderdiğini iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Rusya'nın asker çektiği yönündeki açıklamalarını yalanladı. Bunun doğru olmadığını söyleyen üst düzey yetkili, "Bu iddia hem burada hem de dünyada çok ilgi gördü. Ama yanlış olduğunu biliyoruz" dedi. Moskova yönetiminin sınıra 7 bin civarında asker daha gönderdiğini öne süren yetkili ayrıca, Rusya'nın "her an" Ukrayna'yı işgal etmek için bir bahane uydurabileceğini söyledi.

Gözler Donbas'ta

Nitekim dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de dün benzer açıklamalarda bulunarak, Rusya'nın saldırı için bir bahane aradığını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri "Rusya'nın, Ukrayna'yı işgal etmeye mazeret bulmak için 'sahte bayrak' operasyonu girişimi içinde olduğunu gördük" açıklamasınını yaptı. Stoltenberg "Rusya’nın Ukrayna’nın işgalini meşru gösterecek bir olay düzenlemeye çalıştığından endişe ediyoruz" derken, Rusya’nın elinde Ukrayna’ya yönelik önceden uyarıda bulunmadan tam teşekkülü bir işgal başlatmak için yeterli asker ve ekipmanı olduğunu belirtti.

Bu bağlamda gözler Donbas bölgesine çevrildi. Rus basınına konuşan Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar, Ukrayna’nın anlaşmayı ihlal ederek bölgeye havan toplarıyla saldırdığını iddia etti. Ukrayna ise iddiayı yalanladı.

Bununla birlikte Ukrayna'nın doğusundaki Luhansk bölgesinde Rusya yanlısı milislerce ateşlenen roketler, kırsal bölgedeki bir anaokuluna isabet etmesi sonucu 2 öğretmen yaralandı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bölgedeki sivilleri tahliye etti.

Kremlin ise, Rusya'nın askerlerini nereye konuşlandırdığı konusunda şikayetleri dikkate almayacağını belirtti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Bu bizim egemen bir ülke olarak hakkımızdır. Bu konuda kimseyle konuşmaya niyetimiz yok" dedi.

Öte yandan Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçi Yardımcısı Bartla Gorman’ı sınır dışı etti. ABD’nin de “karşılılık” ilkesine dayanarak Moskova’ya aynı şekilde cevap vereceği belirtildi.

‘NATO’nun kapısı açık’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Moskova’nın iddialarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir geri çekilme veya gerilimi düşürme belirtisi görmedik. Aksine, Rusya’nın yığılması devam ediyor gibi görünüyor... Rusya’yı dediğini yapmaya ve kuvvetlerini Ukrayna sınırlarından çekmeye çağırıyoruz. Bu, barışçıl bir siyasi çözüme yönelik önemli bir ilk adım olacak” diye konuştu.

NATO üyeliğine ilişkin alınacak bir kararın, müttefiklere ve aday ülkelere ait olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Bugün müttefikler, NATO’nun kapısının açık kalmaya devam ettiğini teyit etti… Her ulusun kendi yolunu seçme hakkı, Avrupa ve transatlantik güvenliği için kesinlikle temeldir. Ve saygı duyulmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘Çatışma riski çıkar’

Öte yandan Moskova, Rusya’nın güvenlik garantileriyle ilgili tekliflerine ABD’nin verdiği cevaba karşılık verdi. Rus tarafı, Ukrayna’nın NATO üyesi olması halinde Kırım’ı güç yoluyla geri alma tehdidinin doğacağını ve bunun da NATO ile Rusya arasında direkt silahlı çatışmaya yol açacağını vurguladı.