Dünya Çin, 'İran’ın meşru müdafaa açıklamasını not ettik' dedi; saldırıları kınamadı

Çin, 'İran’ın meşru müdafaa açıklamasını not ettik' dedi; saldırıları kınamadı

16.04.2024 - 14:46 | Son Güncellenme:

Çin, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılan telefon görüşmesi sırasında İran'ın İsrail'e karşı eylemlerin "meşru müdafaa hakkının kullanılması" olduğu yönündeki açıklamasını not ettiğini söyledi.

Çin, İran’ın meşru müdafaa açıklamasını not ettik dedi; saldırıları kınamadı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’in Şam’daki İran temsilciğine yönelik saldırısını kınadığını, İran’ın saldırıya ilişkin yaptığı ‘meşru müdafaa’ açıklamasını da not ettiklerini belirtti.

Haberin Devamı

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılan telefon görüşmesinde İran'ın İsrail'e yönelik eylemleri gündeme geldi. 

Açıklamada "Çin, İran'ın attığı adımların sınırlı olduğu ve elçilik binasına yapılan saldırıya karşılık olarak meşru müdafaa hakkının kullanılması olduğu yönündeki açıklamasını not etmiştir" denildi. 

'İran itidalli davranmaya istekli'

Açıklamada Emir Abdullahiyan'ın sözlerine yer verilerek "Mevcut bölgesel durum çok hassas ve İran itidalli davranmaya istekli ve durumu daha da tırmandırma niyetinde değil" denildi.

Ayrıca Çin Dışişleri Bakanı olayın, "uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ettiğini ve kabul edilemez olduğunu" da sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Öte yandan Çin'in Orta Doğu Özel Temsilcisi Zhai Jun Pazartesi günü İsrail'in Çin Büyükelçisi Irit Ben-Abba Vitale ile bir araya gelerek İsrail'in Gazze'deki çatışmaya ilişkin tutumunu ve endişelerini dile getirdi. 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazar günü bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Çin'in İran'ın İsrail'e insansız hava araçları ve füzeler fırlatmasının ardından tırmanan gerilimden derin endişe duyduğunu bildirdi.

Sözcü, İran'ın saldırılarıyla ilgili bir soruya cevaben "Çin, ilgili tarafları sakin olmaya ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için itidalli davranmaya çağırıyor" dedi.

Sözcü, bu gerginliğin "Gazze çatışmasının bir yansıması" olduğunu ve bu çatışmayı bastırmanın "en önemli öncelik" olduğunu söyledi.