Geri Dön
DünyaÇocuk vakalarda patlama! ABD'li uzmanlar çağrı yaptı

Çocuk vakalarda patlama! ABD'li uzmanlar çağrı yaptı

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni rakamlara göre, çocuklarda Kovid-19 vakaları iki hafta öncesine göre yüzde 32 arttı. Uzmanlardan acil uyarı geldi.

Çocuk vakalarda patlama! ABD'li uzmanlar çağrı yaptı

ABD'li CNN'in haberine göre, 18 Kasım'da sona eren haftada, çocuklar arasında en az 141 bin 905 yeni vaka vardı, bu geçen haftaki tüm yeni Kovid-19 vakalarının dörtte birinden fazlasına denk geliyor.

Çocuklar ABD nüfusunun yüzde 22'sini oluşturuyor. Virüs 2020'nin başlarında ABD'de ilk kez bilinen bir sorun haline geldiğinde, teyit edilen vakaların yüzde 3'ünden daha azını çocuklar oluşturuyordu. Salgının başlangıcından bu yana 6,8 milyondan fazla çocuğun Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Her yaş grubu için vakalar son haftalarda artış eğiliminde. Yaz dalgalanmasının ardından hızla düşen vaka sayıları tekrar tırmanmaya başladı ve en son Ağustos ayında eski seviyelere geri döndü.

Pazar günü CNN'e konuşan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci'ye göre bu beklenmedik bir şey değil.

FAUCI: AŞI OLUNMADIKÇA VAKALAR DÜŞMEZ

Fauci, sunucu Dana Bash'e "Etrafta dolaşan çok fazla virüs var" dedi ve şöyle devam etti: "Milyonlarca insan hala aşılanmadığı için virüs yalnızca aşılanmamış insanları savunmasız hale getirmekle kalmayıp, aynı aşılanmış insanlara da yayılmaya devam ediyor çünkü hiçbir aşı yüzde 100 etkili değil."

AAP'nin haberine göre, Kovid-19'lu çocuk sayısı hala 'son derece yüksek' olarak kabul ediliyor. Bu, çocuk vakaların sayısının 100 binden fazla olduğu 15'inci haftayı işaret ediyor.

Çocukların Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılma olasılığı yetişkinlere kıyasla hala daha düşük, ancak hastaneye yatışların yaşa göre bildirildiği eyaletlerde, Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerekenlerin yüzde 1,7 ila yüzde 4,0'ünü çocuklar oluşturuyor.

Aşı uzmanları Dr. Paul Offit ve Dr. Jeffrey Gerber, geçen hafta Science dergisinde yayınlanan bir başyazıda, aşı olmadan hemen hemen tüm küçük çocukların enfekte olacağını savunarak, ebeveynleri çocuklarına aşı yaptırmaya çağırdı.

Zam farklarının ödeneceği tarih belli oldu
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
AK Parti'den 81 ilde CHP'li 2 isim için suç duyurusu
Altın ve dolar için canlı yayında flaş açıklama!
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
16 aylık bebeği canice öldürdü! Pişmanlıktan eser yok...
Acun Ilıcalı anlaşma sağladı, işte yeni teknik direktör
Dünyanın en büyük çölü dondu! Akılalmaz manzaraya akın ettiler
Bakan Dönmez'den doğal gaz kesintisiyle ilgili önemli açıklama
Tamer Karadağlı kaza yaptı! 'Yağan kardan nasibimizi aldık'
15 yaşındaki kıza kuzeninden iğrenç tuzak!
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil
Kararları yorumladı: Penaltı es geçildi
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler