DünyaÇöken tünele fare madencileri! Dünyanın kilitlendiği operasyon

Çöken tünele fare madencileri! Dünyanın kilitlendiği operasyon

28.11.2023 - 11:55 | Son Güncellenme:

"Fare madenciliği" Hindistan'da çoğunlukla dar geçitlerden kömür yataklarını çıkarmak için kullanılan ilkel, tehlikeli ve tartışmalı bir yöntem olarak biliniyor.

Çöken tünele fare madencileri Dünyanın kilitlendiği operasyon

Hindistan'da yetkililer, iki hafta önce çöken bir dağ tüneli inşaatında mahsur kalan işçileri kurtarmak için elle kazma yöntemini kullanacaklarını bildirdi. Delme işlemi gerçekleştiren iş makinelerinin arıza yapması sonucu dar alandan çıkarılması öngörülen 41 işçiyi kurtarmak üzere 'Fare madencileri' olarak tanımlanan kazıcılar getirildi. 

Haberin Devamı

Bu kişiler, insan gücüyle dar bir alanı kazma kürekle açarak mahsur işçileri çıkarmaya çalışacak.  "Fare madenciliği" Hindistan'da çoğunlukla dar geçitlerden kömür yataklarını çıkarmak için kullanılan ilkel, tehlikeli ve tartışmalı bir yöntem olarak biliniyor.  Keza bu tanımlama da dar deliklerde yuva yapan farelere benzerliğinden dolayı kullanılıyor.

Hint makamlarının 'vasıflı işçi' olarak tanımladığı altı kişiden oluşan kazıcılar, uzun süredir bu işi yaptıklarını ve 'başarılı' olduklarını belirtiyor. Madencilerden Rakesh Rajput, "Üçümüz tünelin içine gireceğiz, birimiz sondaj yapacak, diğeri çamuru toplayacak ve üçüncü kişi de çamuru arabaya itecek." diye konuştu.  İşçilerin 90 santimetre genişliğinde bir tünel kazması gerekiyor. 

Haberin Devamı

DİKEY KAZI BAŞLADI

Yetkililer, iş makinalarının arızalanması sonucu yatay kazıya alternatif olarak dikey sondaj yapmaya başlamıştı.  Pazar günü başlayan dikey işlem, kurtarma ekiplerinin yaklaşık 106 metre kazı yapmasını gerektiriyor. 

Bu, tünelin ön kısmından yatay olarak kazılması gereken yaklaşık 60 metrelik mesafenin neredeyse iki katı. Kurtarma ekipleri şu ana kadar yatay olarak 46 metreye kadar kazı yapıp boru yerleştirdi. 

Borular, mahsur kalan işçilerin tekerlekli sedyelerle çıkarılacağı geçiş yolu olarak kullanılmak üzere birbirine kaynaklandı.