Geri Dön
DünyaDikkat! Roket düşebilir!

Dikkat! Roket düşebilir!

Çin’e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. ABD Savunma Bakanlığı roketin izlendiğini, tam olarak nereye düşeceğinin ancak saaatler kala bilinebileceğini açıkladı...

Dikkat! Roket düşebilir!

Çin’e ait “Long March 5B” tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, Çin’e ait kontrolden çıkmış uzay roketinin, 8 Mayıs’ta yeryüzüne düşmesinin beklendiğini ve roketi takibe devam ettiklerini bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Mice Howard, şu anda roketin kalıntılarının tam olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini belirtirken, bunun, roketin dünyaya inmesine saatler kala tahmin edilebileceğini ifade etti. ABD Uzay Kuvvetleri 8 Mayıs’a kadar her gün internet üzerinden roketin rotası hakkında bilgilendirme yapacak.

Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi’nden Jonathan McDowell, “SpaceNews” sitesine yaptığı açıklamada, 21 tonluk ve 30 metrelik roketin parçalarının kuzeyde ABD’nin New York şehri ile İspanya’nın başkenti Madrid, güneyde de Şili’nin güneyi ve Yeni Zelanda’nın Wellington şehri arasında bir alana düşebileceğini söyledi. McDowell, Çin’in daha önce uzaya yolladığı roketlerden biriyle de benzer bir sorununun yaşandığını belirtirken, “Son yolladıkları Long March-5B roketinden büyük metal parçalar gökyüzünde uçuşmuş, Fildişi Sahili’nde birçok binaya zarar vermişti. Çoğu yeryüzüne düşmeden yanıp yok olmuştu ama düşen büyük metal parçalar da vardı. Neyse ki kimse yara almadı” dedi.

Yine Çin’in 29 Eylül 2011’de yörüngeye fırlattığı uzay mekiği “Tiengong-1” (Gök Saray), 2018’de dünyaya inişi sırasında kontrolden çıkarak dünya atmosferine girmişti. Güney Pasifik’e doğru yönelen mekiğin parçaları büyük oranda atmosferde parçalanmıştı. O dönemde mekiğin Türkiye’ye düşmesi ihtimali üzerinde de duruluyordu. 2019 yılında ise Çin’in “Long March 3B” isimli roketinin parçaları, fırlatma sonrasında evlerin üzerine düşmüştü.
Pekin yönetimi, kontrolden çıkan roketle ilgili haberler konusunda sessiz kaldı.

SkyLab’i hatırlattı!

1979’da 77 tonluk Amerikan uzay istasyonu SkyLab atmosfere girmiş ve Avustralya üzerinde parçalanmış, parçalar Esperance kasabası yakınlarına düşmüştü. Esperance belediye konseyi ise, NASA’ya çevreyi kirletmekten ceza yazmış, bu ceza daha sonra bir Amerikan radyo programının borcun ödenmesi için para toplamasıyla ödenmişti.

Tartıştığı üvey babasını 3 yerinden bıçakladıAdana'da Murat D., tartıştığı üvey oğlu Yasin K. (17) tarafından 3 yerinden bıçaklanarak yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet