Dünya Dışişleri Bakanlığı'ndan Narlıköy’deki Türk mezarlığındaki taşların kırılmasına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan Narlıköy’deki Türk mezarlığındaki taşların kırılmasına sert tepki

04.09.2023 - 00:32 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Batı Trakya’da bulunan Narlıköy’deki Türk mezarlığındaki mezar taşlarının kırılmasını şiddetle kınandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından Narlıköy’deki Türk mezarlığındaki taşların kırılmasına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Batı Trakya’da bulunan bir Türk mezarlığındaki mezar taşlarının kırılması eylemine dair basına yansıyan haberler hakkındaki soruya, “Batı Trakya’da bulunan Narlıköy’deki Türk azınlığın mezarlığındaki mezar taşlarının hafta sonu kimliği belirsiz kişiler tarafından kırılması eylemini şiddetle kınıyoruz. Söz konusu menfur hadise hakkında Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Genel Sekreteri tarafından yapılan ve soruşturma başlatıldığını belirten açıklamayı not ettik. Faillerin biran önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını, hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını ve olayın arkasında yatan nedenlerin aydınlatılmasını Yunan makamlarından bekliyoruz.” dedi.

Haberin Devamı

Sözcü Bilgiç, “Narlıköy’de yaşayan soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, üzüntülerini paylaşıyoruz. Avrupa genelinde artmakta olan İslam karşıtlığı çerçevesinde Müslümanların mezarlıklarının dahi hedef alınıyor olması, ortak insani değerlerimizin savunulması için verilmesi gereken mücadelenin önemini ve aciliyetini ortaya koymaktadır. Komşumuz Yunanistan’ı bu yönde gerekli tedbirleri almaya, benzer eylemlerin gelecekte yaşanmasını önlemeye ve Batı Trakya Türk azınlığının huzur ve güvenliğini temin etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.