Geri Dön

Dönüşü olmayan yola girildi

Grönland üzerinde bulunan 200’e yakın buzulun uydular aracılığıyla 40 yıldır toplanan verilerini inceleyen bilim insanları, adadaki erimenin artık geri döndürülemez bir seviyeye ulaştığını tespit etti.

Dönüşü olmayan yola girildi

Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumunda olan ve yüzde 81’i buzla kaplı Grönland, insan kaynaklı iklim değişikliğini en sert hisseden bölgelerin başında geliyor. Kuzey Kutbu’ndaki devasa ada duyurulan yeni bir araştırmayla yeniden gündemde. ABD Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, ada üzerindeki yaklaşık 200 buzulun uydular aracılığıyla 40 yıldır toplanan verilerini inceledi. Michalea King adlı araştırmacının liderlik ettiği ekip, Grönland buz tabakasındaki erimenin artık geri döndürülemez bir seviyeye ulaşmış olabileceğini ve bölgeye yağan karın, adanın sahip olduğu buz kütlesindeki erimeyi telafi edemeyeceğini bilirledi. King, bunun sıcaklık artışları dursa bile Grönland’ın buz kaybetmeye devam edeceği anlamına geldiğini de vurguladı.

Yaşananlar kutupta kalmıyor

Michalea King, okyanusa karışan buzun her yıl yüzeyde oluşan buz tabakasından çok daha fazla olduğunu tespit ettiklerini belirterek, 3000 yılın Grönland buzunun tamamen erimesi halinde deniz seviyesinin 7 metre kadar yükselme ihtimalinin bulunduğunu vurguladı. Dünyanın en büyük ikinci buz kütlesi, mevcut erime oranıyla yüzyılın sonunda deniz seviyesini 7 cm kadar yükseltecek. Adadaki erime, dünyayı kaplayan okyanuslardaki su seviyesini ise yıllık ortalama 1 mm kadar artmasına neden olacak. Grönland’daki buzulların erimesinin son 20 yılda kronik hale geldiğini ifade araştırmacılar, 2000 yılından önce erime sonucu yaşanan buz kaybı ile kar yağışı nedeniyle geri kazanılan buz örtüsü oranının her yıl birbirini dengelediğini belirtti. Bilim insanlarının ortaya koyduğu gerçekler konusunda devletleri de uyaran Michalea King, “Kutuplarda yaşananlar kutuplarda kalmıyor. Hükümetler, deniz seviyelerinde yükselme için hazırlık yapmalılar” dedi.

Özel halk otobüsünde şoföre 'sosyal mesafe' tepkisi kameradaBursa'da özel bir halk otobüsünde yolcular, uzun süre aracı bekletip, fazla yolcu aldığını öne sürdükleri şoföre tepki gösterdi. Bu anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet