Grönland

Grönland

Son dakika Grönland haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Grönland gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Grönland haber sayfamızda...

Grönland

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 491 grönland haberi bulunmuştur.
Akran zorbalığı dünyanın sorunu
Akran zorbalığı dünyanın sorunuPISA 2022 Raporu’na göre Türkiye’de kızların yüzde 25’i, erkeklerin yüzde 28’i ayda en az birkaç kez zorbalığa maruz kalıyor. OECD ortalaması ise kızlarda yüzde 20, erkeklerde yüzde 21. MEB yönetmeliğine göre akran zorbalığı lise ve ortaokulda disiplin cezası kapsamında. Dünyada ulusal politikalarla sorun çözülmeye çalışılıyor.
31.01.2024Eğitim
Dünya’nın en kuzeyinde buz yok
Dünya’nın en kuzeyinde buz yokGezegenin bir ucunda, dünyanın en kuzeyinde yaşıyorlar. Buzullarla çevrili, karla örtülü bir doğaları ve buna dayanan binlerce yıllık kültürleri var..
22.01.2024Gündem
Grönland, saatte 30 milyon ton buz kaybediyor
Grönland, saatte 30 milyon ton buz kaybediyorİklim değişikliğinin etkilerini azaltmak isteyen ülkeler, sera gazı salımını sınırlandırmak için vaatlerde bulunsa da dünya ısınmaya devam ediyor. Yeni bir çalışma bu değişikliğin korkutucu boyutunu bir kez daha ortaya koydu.
19.01.2024Dünya
400 Viking iskeleti tarihi değiştirdi! 'Sarışın değildiler, onlar İngilizlerin atası'
400 Viking iskeleti tarihi değiştirdi! 'Sarışın değildiler, onlar İngilizlerin atası'400'den fazla Viking iskeleti üzerinde yapılan 6 yıllık araştırma, tarih kitaplarını baştan yazdırabilir! Vikinglerin yalnızca sarışın, mavi gözlü, iri yapılı olmadıklarını belirten Doç. Dr. Selahattin Özkan, "İngilizlerin kökleri bile Vikinglere dayanıyor. İskandinavya'da yaşayan halklar doğrudan Viking kimliğinin sahiplenicisi olamaz" diyerek çarpıcı gerçeği açıkladı.
16.01.2024Yaşam
52 yıl sonra resmen tahtan çekildi! Ülkenin yeni kralı belli oldu
52 yıl sonra resmen tahtan çekildi! Ülkenin yeni kralı belli olduDanimarka Kraliçesi Margrethe II’nin resmen tahtan çekilmesinin ardından ülkenin yeni kralı belli oldu.
14.01.2024Dünya
Dünya Nüfusu 2024: Dünyada Kaç İnsan Var? Ülkelere Göre Dünya Nüfus Sıralaması
Dünya Nüfusu 2024: Dünyada Kaç İnsan Var? Ülkelere Göre Dünya Nüfus SıralamasıDünya üzerinde yaşayan insan sayısı anlamına gelen dünya nüfusu her geçen gün artış gösteriyor. Bu artışlar yıldan yıla ölüm, doğum ve göçlere göre farklılık gösterebiliyor. Dünya üzerinde bu artış bazı ülkelerde daha fazla artış gösteriyor. Ülkelere göre dünya nüfus sıralamasında Çin başı çekerken ikinci sırada Hindistan ve üçüncü sırada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer alıyor. Kadın ve erkek doğum, ölüm oranları da ülke içerisinde farklılıklar gösteriyor. Dünyada kaç insan var? Ülkelere göre güncel dünya nüfus sıralaması ve tablosu ile ilgili detaylı bilgilere “Dünya Nüfusu 2024” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
5.01.2024Dünya
İzlanda Hakkında Bilgiler; İzlanda Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
İzlanda Hakkında Bilgiler; İzlanda Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıAvrupa'nın en kuzeyinde bulunan İzlanda, bir ada ülkesidir. İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya ile birlikte İskandinav ülkeleri arasında yer alır. Refah düzeyi en yüksek ülkelerden biri olan İzlanda, Avrupa Birliğine üye olmayan dört Avrupa ülkesinden biridir. İzlanda'ya dair en güncel bilgileri sizin için derledik.
2.01.2024Dünya
Bilim insanlarından ‘Dünya yıkılıyor’ uyarısı: ‘Kıyamet’e  beş kala!
Bilim insanlarından ‘Dünya yıkılıyor’ uyarısı: ‘Kıyamet’e beş kala!“Küresel Devrilme Noktaları” raporuna göre, Dünya’da iklim açısından önemli beş doğal eşik aşılmak üzere... 2030’larda üç eşik daha aşıldığında yeryüzü artan sıcaklık nedeniyle yaşanmaz hale gelecek.
7.12.2023Dünya
Tarihteki en sıcak sene 2023 olacak
Tarihteki en sıcak sene 2023 olacakGrönland’ın buz dağlarının 1978’den bu yana üçte birden fazla küçüldüğü ve tamamen çökmeleri halinde küresel deniz seviyelerinin 2 metre yükseleceği bildirildi.
9.11.2023Dünya
Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan kadınlar, Danimarka'dan tazminat istedi
Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan kadınlar, Danimarka'dan tazminat istediUygulama nedeniyle mağdur olan kadınların şu an 70 ve 80'li yaşlarında olduğunu söyleyen bir grup kadın, tazminat taleplerini, Danimarka başbakanlığına iletti.
3.10.2023Dünya
299 Nerenin Telefon Kodu? +299 Hangi Ülkeye Ait?
299 Nerenin Telefon Kodu? +299 Hangi Ülkeye Ait?Dünya üzerinde pek çok ülke bulunmaktadır. Ülkelerin hepsi birer ülke koduna sahiptir. Uluslararası aramalarda ülke kodları kullanılmaktadır. Ayrıca bazı ülke kodları ülkemizde bazı illerin alan kodu olabilir. Peki 299 nerenin telefon kodu? +299 hangi ülkeye ait? Merak edilenleri sizler için hazırladık.
25.09.2023Telefon Kodu
Kaç derece olduğunu tahmin bile edemezsiniz! Dünyanın en soğuk yerleri belli oldu...
Kaç derece olduğunu tahmin bile edemezsiniz! Dünyanın en soğuk yerleri belli oldu...Antarktika, Alaska, Sibirya, Grönland ve Kanada... Dünya üzerindeki bu yerlerin ortak özelliği elbette ki son derece soğuk olmasıdır. Dünyanın 7 farklı kıtası da birbirinden farklı iklimler ve hayatlara sahip. Peki, dünyanın en soğuk yerleri neresi? Bu yerler kaç derece altında? İşte, tüm merak edilenler.
22.08.2023Dünya
Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları
Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârlarıFön, bir başka ifadeyle “saç kurutma makinesi rüzgârı” denilen bir rüzgâr türü var. Bir dağ yamacından aşağıya doğru esen, önüne çıkan her şeyi kavuran sıcak, kuru bir rüzgâr bu. Hava sıcaklığını aniden yükseltecek kadar da güçlü. BBC’nin haberine göre, şimdi tekrar gündeme gelmesinin nedeni ise bu yıl birçok ülkede çıkan orman yangınlarında payı olması.
22.08.2023Dünya
Körfez Akıntısı sistemi gerçekten 2025’te çökebilir mi?
Körfez Akıntısı sistemi gerçekten 2025’te çökebilir mi?Yeni bir araştırma, Körfez Akıntısı (Gulf Stream) sisteminin 2025’ten itibaren çökme riskinde olduğunu ortaya koydu.
27.07.2023Dünya
Titanik'in okyanus dibindeki enkazını ziyaret etmek neden riskli?
Titanik'in okyanus dibindeki enkazını ziyaret etmek neden riskli?Titan denizaltısının Titanik batığını ziyareti sırasında kaybolması, okyanus derinliklerine yapılacak keşif gezilerinin riskleri konusunda sorulara yol açtı.
22.06.2023Dünya
Dünya'nın dönüş ekseni kaydı!
Dünya'nın dönüş ekseni kaydı!Yerkürenin dönüş kutbundaki değişim incelenerek doğrulanan hareket şok etkisi yarattı, Dünya'nın dönüş ekseninin sadece 20 yılda yaklaşık 80 cm doğuya kaydığı belirlendi.
18.06.2023Dünya
Dünya’da en hızlı ısınan yer: Svalbard
Dünya’da en hızlı ısınan yer: SvalbardNorveç’e ait Svalbard takımadaları, küresel ortalamadan 6 kat daha hızlı ısınıyor. Kutup ayılarının risk altında olduğu Svalbard, iklim değişikliğinin en somut görüldüğü bölge
21.05.2023Dünya
Danimarka parlamentosunda ‘Grönlandca’ polemiği!
Danimarka parlamentosunda ‘Grönlandca’ polemiği!Danimarka Parlamentosunda Grönlandlı Siumut Partisi milletvekili Aki-Matilda Höegh Dam’ın ana dili Grönlandca konuşması polemik yaratırken dünyanın önde gelen basın kuruluşları olaya büyük ilgi gösterdi.
14.05.2023Dünya
Tarihi keşfe ahşaplı itiraz
Tarihi keşfe ahşaplı itiraz Antik ahşapları inceleyen arkeologlar, Vikingler’in Kolomb’dan 500 yıl önce Amerika’ya gittiğiniöne sürdü.
20.04.2023Kültür Sanat
Korkutan açıklama! '2050 yılına kadar Boğaz'daki yalıları birkaç kez su basacak'
Korkutan açıklama! '2050 yılına kadar Boğaz'daki yalıları birkaç kez su basacak'Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz'dan dikkat çeken Marmara Denizi açıklaması...
16.04.2023Haberler
Korkutan açıklama! '2050 yılına kadar Boğaz'daki yalıları birkaç kez su basacak'
Korkutan açıklama! '2050 yılına kadar Boğaz'daki yalıları birkaç kez su basacak'Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz'dan dikkat çeken Marmara Denizi açıklaması...
16.04.2023Gündem
İklim kriziyle mücadelede çığır açan buzul bilimci Claude Lorius hayatını kaybetti
İklim kriziyle mücadelede çığır açan buzul bilimci Claude Lorius hayatını kaybettiİnsan faaliyetlerinin küresel ısınmaya neden olduğunun kanıtlanmasında önemli rol oynayan Fransız buzul bilimci Claude Lorius, 91 yaşında hayatını kaybetti. Lorius'un Salı günü Fransa'nın Burgundy bölgesinde yaşamını yitirdiği açıklandı.
24.03.2023Dünya
Ege Denizi’ndeki kâbus: Santorini
Ege Denizi’ndeki kâbus: SantoriniGünümüzde turistik açıdan önemli bir ada olan Santorini’de tarihte çok büyük volkanik patlamalar yaşanmıştı. Kayıp Atlantis olduğu düşünülen adadaki patlamalar o denli büyüktü ki Mısır’dan Grönland’a kadar geniş bir alanda izlerine rastlanıyor.
20.03.2023Arkeoloji
Danimarka’nın IKEA’sı Türkiye’ye geliyor
Danimarka’nın IKEA’sı Türkiye’ye geliyorTürkiye’ye perakende alanında yeni bir marka adım atıyor. Danimarka’nın IKEA’sı denilen JYSK, doğrudan yatırım olarak geliyor. 4 Mayıs’ta Türkiye’de iki mağaza açacak. Türkiye’de büyüme planları yapan marka, eleman arayışına da girdi.
19.03.2023Ekonomi
Depremlerinin yol açtığı yer hareketleri uzaydan haritalandırıldı
Depremlerinin yol açtığı yer hareketleri uzaydan haritalandırıldıTürkiye'nin 700 kilometre üstünde seyreden bir uydu tarafından tespit edilen değişiklik, dev enerjileri açığa çıkaran depremlerin yeri nasıl hareket ettirdiğini gösteren en detaylı harita oldu.
12.02.2023Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Grönland ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.