Geri Dön
DünyaDüşen drone'dan korkan binlerce kuş, yumurtasını terk etti

Düşen drone'dan korkan binlerce kuş, yumurtasını terk etti

ABD'nin California eyaletinin güneyindeki bir adada, başıboş gezen drone yere çakıldı. Çarpışmanın ürküttüğü sumrular, binlerce yumurtayı terk edip kaçtı.

Düşen drone'dan korkan binlerce kuş, yumurtasını terk etti

13 Mayıs'ta Bolsa Chica Ekolojik Rezervi isimli hayvan koruma alanı üzerinde iki insansız hava aracı yasadışı olarak uçmuştu.

Bunlardan biri koruma alanının en büyük kuş yuvası konumundaki adaya düştüğünde binlerce sumru, yerlerdeki yuvalarını bıraktı.

Her yıl bu zamanlarda ada, yumurtalarından yavrularının çıkmasını bekleyen ve denizkırlangıcı diye de bilinen sumrularla kaplanıyordu.

Ancak drone kazası nedeniyle bu yıl hiç yavru doğmayacak. Bunun yerine ada yüzeyi yumurta kabuklarıyla dolacak.

Çevre bilimci ve koruma alanının yöneticisi Melissa Loebl, bunun bölgede görülen en büyük ölçekli terk ediş olduğunu söyledi.

Tehdit altında sınıflandırmasına çok yaklaşan sumrular, koruma alanında yaşayan yaklaşık 800 bitki ve hayvan türü arasında yer alıyor.

Normalde California'nın yerel yasaları, koruma alanında drone uçurulmasını yasaklıyor. The New York Times'a konuşan Loebl ise bu felaketin ardından Federal Havacılık Dairesi'nin de ABD geneli için böyle bir yasa çıkarmasını umuyor.

Cansız yumurtalarla kaplı ada yüzeyini "korkunç bir görüntü" diye niteleen Loebl, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Yaban hayatındaki 20 yıllık çalışma hayatımda böyle bir yıkım görmemiştim. İçim burkuluyor."

Kaynak: Independent Türkçe

Yanan orman alanı için bekletilen tohumları çalan hırsızlar, yakalandıMersin'in Anamur ilçesinde yanan ormanlık alanların tekrar ağaçlandırılması için bekletilen 450 kilogram kızıl çam tohumunu çalan 4 şüpheli, jandarma tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner