Geri Dön
DünyaEndonezya'da din kadınlarından çocuk evliliğine karşı fetva

Endonezya'da din kadınlarından çocuk evliliğine karşı fetva

Birçok ülkeden din kadınları ve alimlerinin bir araya geldiği zirveden, kız çocuklarının evlendirilmesine karşı tarihi fetva çıktı. Fetvanın, yeryüzünde çocuk evliliğinin en yüksek orana ulaştığı ülkeler arasındaki Endonezya'da etkili olması bekleniyor.

Endonezya'da din kadınlarından çocuk evliliğine karşı fetva

Çocuk evliliğinin en yaygın olduğu ülkelerden Endonezya'da bir araya gelen kadın din görevlileri şimdiye kadar görülmemiş bir adım atarak kız çocuklarının evlendirilmesine karşı fetva yayımladı.

Endonezya'da bir araya gelen bir çok ülkeden din kadınları ve alimlerinin üç günlük konferansın ardından yayımladıkları bu fetvanın yasal olarak bağlayıcılığı yok ama etkili olacağı düşünülüyor.

Din kadınları hükümete, kadınlar için şu an 16 olan yasal evlilik yaşını 18'e çekme çağrısı da yaptı.

Nüfusunun çoğu Müslüman olan Endonezya'da Birleşmiş Milletler çocuk örgütü Unicef'in raporuna göre her dört kadından biri 18 yaşın altında evlendiriliyor.

Cava adasındaki Cirebon'da yapılan konferans, dünya çapında Müslüman din kadınlarının bir araya geldiği ilk büyük toplantı oldu.

Endonezya'da sık sık çeşitli konularda fetva yayımlanıyor. Ama bunları tamamen erkeklerden oluşan, ülkenin en yüksek dini kurumu olan Ulema Konseyi çıkarıyor.

Din kadınları konferansının düzenleyicilerinden Ninik Rahayu Reuters ajansına "Din kadınları, kadınların yüz yüze olduğu konuları ve karşılaştıkları engelleri iyi biliyor. Onun için bu konularda hükümetin bu çocukları korumasını beklemekle yetinmek yerine, kendimiz harekete geçebiliriz" diye konuştu.

Din kadınları çocuk yaştaki kızların evlendirilmesini yasaklayan fetvalarını verirken, Endonezya'da çocukken evlendirilen kızların eğitimlerine devam etmelerine izin verilmediğini ve bu tür evliliklerin yarısının boşanma ile sonuçlandığını ortaya koyan araştırmalara atıfta bulundular.

Kaynak: BBC Türkçe

Yüz yakan lazer uygulamasına 3 bin 360 TL cezaAntalya'da 1 yıl önce gittiği güzellik merkezinde yüzünde 2'nci derece yanıklar oluşan Aslı İlhan'ın açtığı ceza davası sonuçlandı. Mahkeme, güzellik merkezi sahibi A.A.'nın günlüğü 20 TL'den 168 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın hapis cezası almasını istediklerini belirten Aslı İlhan, karara itiraz edeceklerini söyledi. İlhan "Yüzümün yanması ve 1 senedir çektiğim acılar sadece 3 bin 360 TL ve bu da 10 taksitte ödenecek" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler