Dünya Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: 'Ortak, dost, müttefik'

Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: 'Ortak, dost, müttefik'

06.07.2022 - 11:40 | Son Güncellenme:

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü. İkili zirve, İtalya medyasında geniş yer buldu.

Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: Ortak, dost, müttefik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Mario Draghi'yi ağırladı. İtalya Başbakanı Draghi, Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Draghi, hükümetler arası zirve toplantısı sonrası ortak basın açıklaması yaptı. Zirvede iki ülke arasındaki ilişkilerin kurumsallaşmasını pekiştirecek 9 anlaşma imzalandı. Görüşmede Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere sürecine geri dönülmesi vurgulandı. İtalya Başbakanı Draghi, Türkiye'ye özellikle tahıl ambargosunun kaldırılmasına yönelik arabuluculuk çabaları nedeniyle teşekkür etti.

Haberin Devamı

9 ANLAŞMA VURGUSU

Erdoğan ve Draghi görüşmesi, İtalya basınında da geniş yer buldu. İtalyan haber ajansı ANSA, Draghi ve Erdoğan'ın Ukrayna konusunda birleştiğini yazdı ve iki ülke arasında 'işbirliğini güçlendirmek' için 9 anlaşma imzalandığını vurguladı.

10 YIL SONRA İLK GÖRÜŞME

Son hükümetler arası toplantıdan on yıl sonra İtalya ve Türkiye arasındaki zirvenin, iki "ortak, dost müttefik" ülke arasındaki ilişkiyi güçlendireceği ifade edildi. Haberde ayrıca bu görüşmenin Mario Draghi için, arkadaşı Erdoğan'a, Yunanistan'a ve Avrupa'ya göçmenler hakkında uyarıda bulunmak için bir fırsat olduğu yazıldı.

'İTALYA VE TÜRKİYE ORTAK, DOST, MÜTTEFİK'

Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: Ortak, dost, müttefik

Il Post ise, İtalyan Başbakan Mario Draghi ve çok sayıda İtalyan bakanın, Erdoğan ve hükümetinin bazı üyeleriyle görüşmek üzere Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunduğunu yazdı. Siyasi ve diplomatik açıdan çok önemli olduğu vurgulanan toplantının, iki ülke liderlerinin son on yılda düzenlediği ilk toplantı olma özelliğini de taşıdığı ifade edildi. Draghi'nin basın toplantısında konuşmasına “İtalya ve Türkiye ortak, dost, müttefik” diyerek başlamasının altı çizildi.

Haberin Devamı

'TÜRKİYE İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ'

Haberde, Draghi'nin "Ukrayna'daki savaştan başlayarak büyük zorluklarla karşı karşıyayız ve bunlarla yüzleşmek için birlikte çalışmak istiyoruz" ifadeleri yer aldı. Haberde ayrıca , "Vladimir Putin'in Rusya'sına karşı güç birliği yapma ihtiyacı, İtalya ile Türkiye arasında yeni kurulan uyumun tek olmasa da en önemli nedenlerinden biriydi" ifadelerine yer verildi.

Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: Ortak, dost, müttefik

İtalya'nın Il Sole 24 Ore gazetesi de, Draghi'nin İtalya ve Türkiye'nin ortak, dost ve müttefik olduğu sözlerini manşete taşıdı. Haberde, Roma'daki son zirveden on yıl sonra, Mario Draghi'nin hükümetin yarısı ile birlikte İtalya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkileri yeniden canlandırılması için Ankara'ya gittiği vurgulandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA ORTAK İRADE

Habere Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin jeopolitik senaryoyu alt üst ettiği ve uluslararası dengeleri bozduğu yazıldı. İtalyan Başbakan'ın, basın toplantısındaki "İtalya ile Türkiye arasındaki ortaklığı güçlendirmek için ortak bir irade var, iki ülke istikrarlı ve kalıcı bir barış için birlikte çalışıyor" sözleri yer aldı.

Erdoğan-Draghi görüşmesi İtalya manşetlerinde: Ortak, dost, müttefik

Haberin Devamı

'İŞGALİ BİRLİKTE KINIYORUZ'

İtalyan haber sitesi Quotidiano Nazionale, "Draghi Türkiye'de Erdoğan ile görüştü: 'Birlikte Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınıyoruz'" başlığını attı.