Geri Dön
DünyaGerginlik dinmiyor

Gerginlik dinmiyor

Doğu Kudüs’te birkaç gündür tırmanan gerginlik dinmezken, İsrail’den gelen açıklamalar da kaygıyı artırıyor. İsrail Başbakanı Netanyahu, “Kudüs, İsrail’in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi, bizim Kudüs’ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık” dedi

Gerginlik dinmiyor

DIŞ HABERLER - Doğu Kudüs’te birkaç gündür tırmanan gerginlik tırmanmaya devam ederken, İsrail’den gelen açıklamalar da kaygıyı artırıyor. İsrail polisi, dün, sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa’dan çıkan cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla yine müdahale etti. Müdahale sırasında 10 kişi yaralandı. Haremi-i Şerif’te kılınan sabah namazının ardından yüzlerce kişi, Kıble Mescidi ile Kubbetüs Sahra arasında toplanarak Filistin ve Hamas bayrakları açtı. Protestocular, Aksa’nın Aslanlı Kapı ve Hutta Kapısı’na doğru yürüyüşe geçerken, İsrail polisi cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Filistinli gençler ise polise taş ve şişe attı. Filistin Kızılayı’nın açıklamasında, yaralılardan birinin ağzına plastik mermi isabet ettiği ve çenesinin yarıldığı belirtildi.

İsrail polisinin önceki gün Mescid-i Aksa’nın içine girerek gerçekleştirdiği müdahalede 205 Filistinli yaralanmıştı. Kudüs’te İsrail polisinin Filistinlilere önceki akşam yaptığı müdahalede de 90 kişi yaralanmış, Filistin Kızılay’ı yaralananlar arasında bir yaşında bebek ve çocukların da olduğunu açıklamıştı.

Netanyahu’dan çıkış

Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada “Kudüs’ün binlerce yıl Yahudilerin başkenti” olduğunu iddia ederek, ABD ile Avrupa Birliği’nden (AB) Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki bazı Filistinli ailelerin İsrail tarafından zorla evlerinden çıkarılma planına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Netanyahu, “Kudüs’ü inşa etmemiz konusunda yapılan baskılara karşı koyuyoruz. Maalesef ki; bu baskılar son zamanlarda arttı. En iyi dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kudüs, İsrail’in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi, bizim Kudüs’ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ürdün’den nota

Öte yandan Ürdün, İsrail’in Kudüs’e ve Filistinlilere dönük ihlalleri nedeniyle İsrail’in Amman Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi.

İSİPAB’tan kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), TBMM Başkanlığı’nın girişimiyle İsrail’in Filistinli Müslümanlara uyguladığı şiddet ve zulmü kınayan bir bildiri yayımladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İSİPAB’ın İngilizce ve Arapça olarak yayımlanan bildirisine yer verdi. Şentop, bildirideki “Kudüs ve kutsal mekanlarımız bizim kırmızı çizgimizdir. İsrail’in, Kudüs’ün ve Mescid-i Haram’ın statüsünü değiştirmeyi amaçlayan saldırgan operasyonlarını, Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerini sürekli kınamaya devam edeceğiz” ifadesine dikkati çekti. l ANKARA Milliyet

İstanbul’da protesto

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde dün akşam toplanan bir grup, Mescid-i Aksa saldırısını protesto etti.

Gerginlik dinmiyor

 

 

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 25 Temmuz 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 223 bin 837 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 230 kişinin testi pozitif çıktı, 55 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet