Dünya Gerilim büyüyor: Vizeler askıya alındı

Gerilim büyüyor: Vizeler askıya alındı

22.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Kanada’nın, ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar’ın Vancouver’da öldürülmesinin ardında Hindistan olduğunu açıklaması sonrası çıkan kriz sürüyor.

Gerilim büyüyor: Vizeler askıya alındı

Yeni Delhi yönetiminin, bu kez de Kanada vatandaşlarına verilen vizeleri askıya aldığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi, Hindistan’ın Kanada’daki konsolosluklarındaki personeline yönelik güvenlik tehditleri nedeniyle Kanada vatandaşlarına vize hizmetlerini askıya aldığını duyurdu. Bagchi, yurtdışında yaşayan Kanada vatandaşlarının da geçici vize kısıtlamalarıyla karşılaşacağını söyledi.

Haberin Devamı

Kanada’nın Hintlilere vize verme şekli konusunda “ayrımcılık” yapıldığını öne süren Bagchi, Hindistan’daki Kanadalı diplomatların sayısını “azaltmak” istediklerini de açıkladı. Sözcü, bu isteğin ardında, “Kanadalı diplomatların Yeni Delhi’nin iç işlerine müdahalesi” olduğunu ifade etti. Bagchi, Yeni Delhi’nin Kanada’dan 20’den fazla kişinin iadesini istediğini de bildirdi.

Hindistan, Sih ayrılıkçıları da dahil olmak üzere Kanada’da yaşayan çok sayıda kişiyi “terörist” olarak tanımlarken, bu kişileri ülkede yargılamaya çalışıyor. Kanada ve Hindistan arasında 1987’den beri suçluların iadesi anlaşması bulunuyor.