Dünya Hapishanede ölen Rus muhalif lider Navalny için 1 Mart’ta Moskova’da cenaze töreni düzenlenecek

Hapishanede ölen Rus muhalif lider Navalny için 1 Mart’ta Moskova’da cenaze töreni düzenlenecek

28.02.2024 - 15:34 | Son Güncellenme:

Cezaevinde yaşamını yitiren Rus muhalif lider Alexei Navalny için 1 Mart Cuma Moskova’da cenaze töreni düzenleneceği açıklandı. Açıklama Navalni’nin sözcüsü Kira Yarmysh’den geldi.

Hapishanede ölen Rus muhalif lider Navalny için 1 Mart’ta Moskova’da cenaze töreni düzenlenecek

Kira Yarmysh, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda törenin yerel saatle 14’te Moskova’nın Maryino bölgesinde olacağını açıkladı Yarmysh, insanlara törene erken gelmeleri çağrısında da bulundu. Yarmysh, törenin ardından Navalny’nin Borisovkoye Mezarlığı’na gömüleceğini de açıkladı.

Haberin Devamı

Navalny, Moskova’dan binlerce kilometre uzaklıkta cezaevinde 16 Şubat’ta 47 yaşında hayatını kaybetmişti.

Navalny’ye yakın isimler ölümünden Putin’i sorumlu tutuyor, Putin’in Navalni’nin tutuklu takasında yer alması fikrine olumsuz baktığını iddia ediyor. Kremlin, Navalny ve destekçilerini Amerika destekli aşırıcılar olarak niteliyor ve ölümünde devletin bir rolü olmadığını savunuyor.

Navalny, resmi ölüm belgesine göre doğal nedenlerden yaşamını yitirdi. Navalny’nin eşi Yulia Navalnaya da Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada cenaze töreninin barış içinde olup olmayacağından emin olmadığını söyledi.

Navalnaya, polisin eşini uğurlamaya gelecek olanları gözaltına alabileceğini kaydetti. Yulia Navalnaya konuşması sırasında sürekli ayakta alkışlandı.