Geri Dön
DünyaHarkov işi tamam! Rusya bir kentten vazgeçti

Harkov işi tamam! Rusya bir kentten vazgeçti

Ukrayna, Rus birliklerinin Harkov çevresinden çekildiğini bildirirken, Rusya’nın bu kentten vazgeçtiği öne sürülüyor. Ukrayna askeri istihbarat başkanı Tümgeneral Budanov ise, savaşın yıl sonuna kadar biteceğini savundu.

Harkov işi tamam! Rusya bir kentten vazgeçti

DIŞ HABERLER - Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekâtı sürerken, Rus birliklerinin, haftalarca bombaladığı Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan Harkov’dan çekildiği bildirildi. Ukrayna askeri kaynakları, Kiev ve Moskova güçleri arasındaki çatışmaların, ülkenin doğusunda bulunan sanayi bölgelerinde yoğunlaştığına dikkat çekti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusların kuzeydoğudaki Harkov’dan çekildiğini, dikkatini destek yollarını açık tutmaya verdiğini, bu amaçla doğudaki Donetsk bölgesine top atışları yaptığını ve hava saldırılarında bulunduğunu kaydetti. Açıklamada, Rusların Ukrayna güçlerini zayıflatmaya çalıştığı belirtildi. Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da, sosyal medyadan, ülkesinin “savaşta yeni ve uzun bir aşamaya girdiğini” savundu.

‘TAHMİN EDİLEMEZ!’

BBC’ye konuşan Harkov Belediye Başkanı İgor Terekov da, Rus askerlerinin Rusya sınırına doğru geri çekildiğini kaydederek “Ruslar Harkov’u sürekli bombaladı. Kentteki savunma gücü ve Ukrayna ordusunun çabaları sayesinde Ruslar geri çekildi” ifadelerini kullandı. Rusya’nın kentte sadece küçük bir alana girebildiğini ve burada da uzun süre kalamadığını savunan Terekov, Harkov’da 5 güne yakın süredir bomba sesi duyulmadığını, halkın Harkov’a dönmeye başladığını ve durumun sakin olduğunu kaydetti.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de, Cuma gecesi yayınladığı videoda, Ukraynalıların işgalcileri ülkeden çıkarmak için “maksimum çaba gösterdiklerini” kaydederken, bu savaşın akıbetinin, Avrupa ve diğer müttefiklerden gelecek desteğe bağlı olduğunu söyledi. Zelenskiy, “savaşın ne kadar daha süreceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini” de ifade etti.

Bu arada ABD’li politikacılardan oluşan bir heyet, Kiev’de Zelenskiy’ye görüştü. Senato’nun Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell’ın yanı sıra senatörler Susan Collins, John Barrasso ve John Cornyn de, heyette yer aldı.

PUTİN FİNLERİ BİZZAT UYARDI! 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün telefonla Helsinki’nin NATO’ya üyelik başvurusunda bulunma talebiyle ilgili olarak Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yle görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, görüşme, Finlandiya’nın inisiyatifiyle gerçekleşirken, Putin’in “Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını” söylediği aktarıldı.

Rus liderin “Ülkenin dış politikasındaki böyle bir değişiklik, uzun yıllardır iyi komşuluk ve ortaklık, iş birliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir” ifadesini kullandığı belirtildi. 

Finlandiya tarafından yapılan açıklamadaysa, “Cumhurbaşkanı Niinistö, Putin’e, Rusya’nın 2021’in sonlarında ülkelerin NATO’ya katılmasını engellemeyi amaçlayan taleplerinin ve Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin Finlandiya’nın güvenlik ortamını nasıl değiştirdiğini anlattı” denildi.

‘SAVAŞ YIL SONUNA BİTER!’

Her ne kadar Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, savaşın ne kadar süreceğinin bilinmediğini belirtse de, ülkenin askeri istihbaratının başında bulunan Tümgeneral Kirilo Budanov, farklı düşünüyor. ABD merkezli “Sky News” kanalına konuşan Budanov, Ukrayna-Rusya savaşının “yıl sonuna kadar biteceğini” söyledi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında da iddialar ortaya attı. Budanov, Putin’in “psikolojik ve fiziksel olarak çok kötü durumda” olduğunu, “kanser ve başka hastalıkları” bulunduğunu öne sürdü. Ağustos ayının, savaşta dönüm noktası olacağını kaydeden Budanov, “Rusya’nın taktikleri değişmedi ve büyük kayıplar veriyor. Düşmanımız hakkında her şeyi biliyoruz. Planlarını, neredeyse yapılırken biliyoruz” ifadelerini kullandı. Avrupa’nın, Rusya’yı büyük bir tehdit olarak gördüğünü öne süren Budanov, “Rusya, sanıldığı kadar güçlü değil” dedi.