Geri Dön

‘Heykeli yıkan hapse girer’

Siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ırkçılığa tepki olarak başlayan ABD’nin farklı yerlerindeki “heykel yıkma” eylemleri, Beyaz Saray’a ulaştı.

‘Heykeli yıkan hapse girer’

Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Park’ın içinde bulunan eski başkanlardan Andrew Jackson’ın heykeli, bir grup gösterici tarafından yıkılmak istendi. Jackson’ın heykelini iplerle bağlayan göstericiler, onu devirmeye çalıştı, Jackson aleyhinde sloganlar attı. Güvenlik güçleri olaya hızla müdahale ederken göstericileri uzaklaştırıp heykeli korumaya aldı. Jackson, pek çok yerlinin ölümüne neden olan Kızılderili Tehcir Yasası’nın mimarı olarak biliniyor. Ayrıca Jackson’ın çok sayıda kölesi olduğu da belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, olaya sert tepki gösterirken, ülkedeki heykel, anıt ve diğer federal mülklere zarar verenlere 10 yıl hapis cezası verilmesi için federal hükümeti yetkilendirdiğini açıkladı.

Son Dakika- Sakarya'daki havai fişek fabrikası patlamasından ilk görüntülerGelen son dakika haberine göre, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber