Geri Dön
DünyaHusiler esir değişimine hazır

Husiler esir değişimine hazır

Yemen'deki İran destekli Husiler, hükümet güçleriyle geniş çaplı esir değişimi konusunda anlaşmaya hazır olduklarını duyurdu.

Husiler esir değişimine hazır

Husilerin Esirler Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murtaza, konuya dair Husilere ait SABA ajansına açıklama yaptı.

Uluslararası kurumların müdahil olmadığı bir esir takasına hazır olduklarını belirten Murtaza, "Anlaşmaya (Eski Yemen Savunma Bakanı) Mahmud es-Subeyhi, (Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin kardeşi ve komutan) Nasır Mansur Hadi ve diğer liderler dahil edilecektir." dedi.

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklu Müzakere Heyeti Üyesi Macid Fedail de yaptığı basın açıklamasında Yemen hükümetinin ciddiyetle yürütülen her türlü esir değişimine hazır olduğunu kaydetti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümet arasında 2018'de esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz'in durumuyla ilgili Stockholm Anlaşması imzalanmıştı.

Stockholm Anlaşması'ndan sonra birçok kez esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020'de savaşın başlangıcından beri en büyük esir takasını gerçekleştirmiş, bu kapsamda 15'i Suudi Arabistan, 4'ü Sudan vatandaşı toplam 1056 mahkum ya da tutsak serbest bırakılmıştı.

Tarafların elindeki esir sayısına ilişkin ise net bir bilgi bulunmuyor.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 1 Ağustos 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 251 bin 224 Kovid-19 testi yapıldı, 20 bin 890 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan Kovid-19'la mücadelede, son bir haftada birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 7 milyon 208 bin 438 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet