Geri Dön
Dünyaİda Kasırgası 48 can aldı!

İda Kasırgası 48 can aldı!

ABD’nin kuzeydoğusunu vuran Ida Kasırgası’nın neden olduğu şiddetli yağış ve sellerde en az 48 kişi hayatını kaybetti

İda Kasırgası 48 can aldı!

DIŞ HABERLER - ABD’nin kuzeydoğusunda da etkisini gösteren Ida Kasırgası’nın neden olduğu şiddetli yağış ve sel sonucu en az 48 kişinin öldüğü bildirildi. Ülkenin güneyinde Louisiana eyaletinden sonra kuzeydoğu yakasında da etkili olan Ida Kasırgası, New York, New Jersey, Pennsylvania, Maryland ve Connecticut eyaletlerinde şiddetli yağışa neden oldu.

New York’ta sel ve su baskınlarında 13 kişi hayatını kaybederken, New Jersey’de ölenlerin sayısı da 25 geçti. Pennsylvania, Maryland ve Connecticut eyaletlerindeki can kayıplarıyla birlikte sellerde şimdiye kadar en az 48 kişi hayatını kaybetti.

New Jersey Valisi Phil Murphy ölenlerin çoğunun araçlarında sele kapılanlar olduğunu söyledi. Sellerden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken can kayıplarının artmasından da endişe ediliyor.

Başkan bölgede

New York, New Jersey ve Pennsylvania eyaletlerinde 1 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. 600 binden fazla kişi de temiz suya ulaşamıyor. Kasırganın vermiş olduğu zararın on milyarlarca dolar tutacağı belirtiliyor. ABD Başkanı Joe Biden, karsırganın en çok etkilediği Louisiana eyaletini ziyaret etti. 

Saatteki hızı 241 kilometreye ulaşan İda Kasırgası 12 ayrı hortuma neden olurken New York’ta hayatını kaybedenler arasında iki yaşında bir bebeğin de olduğu belirtildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun önceki gün acil durum ilan ettiği kentte, metro istasyonlarını su basmış, çok sayıda kişi istasyonlarda mahsur kalmıştı.

New Jersey’nin güneyinde oluşan, hortum evlerin çatılarında hasara neden olmuş, Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde bir otoyol sular altında kalmıştı. New Jersey’de ise Newark Havalimanı’nı şiddetli yağış nedeniyle su basmış ve çok sayıda uçuş iptal edilmişti.

Huzurevi trajedisi

Bu arada Louisiana eyaletinde Ida Kasırgası öncesinde bir depoya götürülen 7 huzurevi sakininden dördü hayatını kaybetti.

Adli tıp yetkilileri ölümlerin üçünü fırtınayla ilgili olarak  sınıflandırdı. Louisiana Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Aly Neel, sağlık yetkililerinin  huzurevi sakinlerinin yerde şilteler üzerinde yatırıldığına, beslenme ve  bakımlarının düzgün yapılmadığına ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine  uyulmadığına dair raporlar aldıklarını belirtti.

Neel, huzurevlerinin sahibi Bob Dean’ın depoyu incelemeye gelen sağlık  müfettişlerinden derhal ayrılmalarını istediğini aktardı.

Kuzey Kutbu’ndaki ısınma ABD’de kışı sertleştiriyor

Yapılan bir araştırmada, ABD’nin bazı bölgelerinde kış mevsiminin daha sert yaşanmasının Kuzey Kutbu’ndaki ısınma ile bağlantılı olduğu ortaya konuldu. Bilim insanları, Kuzey Kutbu’nda görülen ısınmanın, hem Kuzey Amerika hem de Doğu Asya’daki kış mevsimi üzerinde etkisini inceledi. Araştırmada, Barents ve Kara denizlerindeki buzun erimesinin Sibirya üzerinde artan kar yağışına ve Kuzey Kutbu üzerindeki stratosferde dönen rüzgarları etkileyen aşırı enerji transferine yol açtığı ortaya çıktı. Çalışmada, Kuzey Kutbu’ndaki ısınmanın, “Kutup girdabı” olarak bilinen dairesel rüzgar modelinin akışını bozduğu bildirildi. Böylelikle ısınmanın girdabın gerilmesine neden olduğu ve bunun da aşırı soğuk havanın ABD’ye ulaşmasını mümkün kıldığı belirtildi.

Uzmanlar, doğal akımdaki bu girdabın gerilme sürecinin, bu yıl Şubat ayında ölümcül Teksas soğuk dalgasına yol açtığı tahmininde bulundu.

Uzmanlar, ABD’nin bazı bölgelerinde kış mevsiminin daha sert geçmesinin Kuzey Kutbu’ndaki ısınma ile ilişkili olduğunu vurguladı. l ANKARA AA

Jandarmadan yılbaşı öncesi sahte alkol operasyonuKocaeli'de yaklaşan yılbaşı öncesi sahte içki üretiminin önüne geçmek için çalışma başlatan jandarma ekipleri, yaptıkları operasyonda bir iş yerinde 29 bin 115 litre sahte alkol ele geçirdi. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler