Geri Dön
Dünyaİdamdan önce son yemeği: Balık ve yulaf

İdamdan önce son yemeği: Balık ve yulaf

Danimarka’daki Jutland Yarımadası’nda 1950’de bataklığa gömülü halde bulunan ve doğal olarak mumyalandığından çok iyi korunmuş olması nedeniyle ünlenen’Tollund Adamı’nın 2 bin yıl önce idam edildiği anlaşılmıştı.

İdamdan önce son yemeği: Balık ve yulaf

Silkeborg Müzesi’nden uzmanlar, Milattan Önce 400 yılında, asıldıktan sonra boynunda iple bataklığa atılan adamın, ölmeden 12 ila 24 saat önce balık ve yulaf lapası yediğini belirledi. Bağırsak analizi yapan uzmanlara göre, yulaf lapası Kuzey Avrupa Demir Çağı’nda tipik bir yemekti ve bu dönemde balık da yeniliyordu.

Arpa da katmışlar

İncelemeye göre, Tollund Adamı’nın son yemeği muhtemelen bir göl veya bataklıktan alınan su kullanılarak toprak kapta pişirildi. Doyurucu yulaf lapasında arpa, keten tohumu ve soluk persicaria bitkisi tohumları da bulundu.

Araştırma ekibinin başkanı olan Silkeborg Müzesi’nden Dr Nina H. Nielsen şunları söyledi: “Şimdilik, Demir Çağı mutfağında harman atıklarının kullanılmasının normal bir uygulama olup olmadığını bilmiyoruz. Bu malzemeler, yalnızca bir ritüel nedeniyle
ya da ceza olarak kurban edilen insanlara özel olarak verilmiş de olabilir” dedi.  

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-13 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet