Geri Dön

İkinci Berlin subat ayında

Berlin Konferansı’nda kalıcı ateşkes için somut bir sonuç elde edilemese de sağlanan anlaşma ilerisi için umut verdi. Liderler sonuç bildirgesine temkinli yaklaşırken, konferansın devamının şubat ayı başında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşeceği açıklandı.

İkinci Berlin subat ayında

Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen ve Libya konusunda bir yol haritasının çıkarıldığı konferansın sonuçlarına tepkiler karışık oldu. Konferansta Libya’da kalıcı ateşkes için somut bir sonuç elde edilememesine karşın, sağlanan anlaşma, ilerisi için umut verdi. Bununla birlikte çoğu lider, konferansın sonuçlarına temkinli yaklaştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konferansta Libya’da ateşkes sağlanması yönünde ilerleme kaydedildiğini, ancak ülkedeki durumun iyi ve etkin bir şekilde nasıl gözleneceği de dahil olmak üzere hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu dile getirdi. “Hâlâ yapılacak çok iş var. Libya, karmaşık bir çatışma alanı” diyen Pompeo, Libya Konferansı’nın en azından gelecekte daha az silah sisteminin ve daha az silahlı birliğin ülkeye ulaşmasına katkı sağladığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Libya’daki çatışma tarafları arasında “ciddi” bir diyaloğun sağlanamadığını belirtirken, “Taraflar arasında ciddi ve kalıcı bir diyaloğu sağlamayı henüz başaramadığımız açık” ifadelerini kullandı. Lavrov, tarafların en azından ileriye doğru “küçük bir adım” attığını ve konferansın bu nedenle “çok faydalı” olduğunu belirtti.

‘Hedefe ulaştı’

Avrupa Komisyonu ise Libya Konferansı’nın sonuç bildirgesini “ileri doğru önemli bir adım” şeklinde değerlendirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Komisyonun Dış İlişkiler Sorumlusu Josep Borell’in ortak açıklamasında, konferansın “Libya krizinin bu belirleyici döneminde” bölgesel ve uluslararası aktörleri bir masa etrafında topladığına işaret edildi.

Avrupa’dan konferansla ilgili daha olumlu açıklamalar yapılırken, konferansın devamının geleceği de duyuruldu. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya Konferansı’nın hedefine ulaştığını belirtti. Burada en önemli hedefin Libya’daki tarafları destekleyenlerin bu desteklerini durdurması olduğunu ifade eden Maas, böylelikle çatışmanın taraflarının masaya oturmaya zorlanabileceğini dile getirdi. “Şubat ayı başında Berlin’de dışişleri bakanları düzeyinde Libya Konferansı’nın devamını yapmaya karar verdik” diyen Maas, Berlin’deki konferansın bir başlangıç olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında dün, bu sürece AB’nin nasıl dahil olacağının görüşüldüğünü anlatan Maas, silah ambargosuna ilişkin konunun da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde ele alınacağını vurguladı. Oluşturulacak 5+5 askeri komite konusunda Libya’daki iki tarafın isimleri verdiğini anımsatan Maas, BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame’nin ilk toplantı için bu hafta davetleri göndereceğini kaydetti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise dün yaptığı açıklamada, AB’nin Libya’da kalıcı ateşkes sağlanması için görüşmeleri sürdüreceğini belirtti. Borrell, herhangi bir barış anlaşmasının yürümesi için mutlaka AB desteğine ihtiyaç olduğunu ifade etti.

SERRAC: BİR DAHA AYNI MASAYA OTURMAM

Ulusal Mutabakak Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac ile Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter konferansta bir araya gelmezken, Serrac konferans sonrası açıklama yaptı. Hafter’in ülkede üretilen petrol konusunda attığı adımlara dikkat çeken Serrac, “Avrupa Hafter’in ablukasına dur demezse, Libya felaket bir sonuçla karşılaşacak” dedi. Libya’da Hafter’in kontrolündeki bölgelerden petrol ihracatı Berlin Konferansı öncesinde durdurulmuştu. Hafter tarafından üretimin başlatılması için petrol gelirlerinin yeniden dağıtılması çağrılarını reddeden Serrac, Hafter’le görüşmeyeceğini ifade etti, “Bir daha aynı masaya oturmam” dedi.

Öte yandan Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun saldırıları dün de devam etti. Hafter’e bağlı güçler Ayn Zara, Selahaddin ve Remle cephelerinde havan ve roket atışıyla ateşkesi ihlal etti.

22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber